Recreation

Recreation results, July 2

Golfer Tiger Woods places his ball before teeing off on the 18th hole during the first round of the Honda Classic golf tournament, Thursday, Feb. 27, 2014 in Palm Beach Gardens, Fla. (AP Photo/Wilfredo Lee)
Golfer Tiger Woods places his ball before teeing off on the 18th hole during the first round of the Honda Classic golf tournament, Thursday, Feb. 27, 2014 in Palm Beach Gardens, Fla. (AP Photo/Wilfredo Lee) AP

CHIPS & PUTTS

Fripp Island

Results of tournament held June 23; 1. Dan McCormick-Mike Kamradt; 2. Ivan Welch-Jim Parks; 3. Charlie Richman-Mike Marusha; 4. Larry Mathias-Phil Weber; 5. Dick Briggs-Charlie Warner; 6. Gerry Burke-Pat O'Donohue; 7. Rich George-Ralph Petrea.

Results of tournament held June 30; Format: Captain's Choice; 1. Bob Bicknell, Max Stubbs, Al Koehler; 2. Bob Pfaffroth,Kevin Anton, John Dunphy; 3. Lou Meek, Steve McKay, Ivan Welch; Closest To The Pin- Howard Harmon.

Hidden Cypress Golf Course

Results of tournament held June 26; Flight 1 - 1. Vicki Vik, 2. Jan Wagner, 3. Anita Fox; Flight 2 - 1. Gerri Albert, 2. Susan Baukhages, 3. Sue Kline; Flight 3 - 1. Freddi Hoffmann, 2. Paula Smith, 3. Sandy Tooley; Flight 4 - 1. Barbara Welsh, 2. Nancy Collins, 3. Harriet Schwartz, 4. Barbara Wierzbicki; Orange Tee Flight - 1. Pat Bingham, 2. Jean Nerone, 3. Caroline Reneau.

Okatie Creek Golf Club

Results of tournament held June 27; 1. Jim & Sandra Hughey; Bob & Gwin Blakey; 2. Tom & Donna Cantwell, Allen & Jean Cosgrove; 3. Wayne & Johnnie Oestreich, Jim & Harley Newlands; 4. Paul & Joyce Addams; Frank & Lydia Rettich.

Rose Hill Golf Club

Results of tournament held June 28; Format: 2 Man Scramble; 1. Fran Richards, Greg Vavoso; 2. Tom Fox, Al Harris; 3. George Kelly, Dave Bullett; 4. Bill Shipe, Len Marino; Closest to the Pin - Ernie Hannin.

Port Royal

Results of Men's tournament held June 28; Format: 2 better ball of 4; 1. Ernie Marsico, Mack McGahee, Harry Kotellos, Ernie Hawksworth.

Results of tournament held July 1; Format: Choose Nine; 1. Judy Tauscher, Gay Halleman; 2. Amy Brown, Carole Howell, Mary Zych, Jolanta Taylor.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held June 30; Flight A - 1. William Brown, Tom Paskins; 2. Chuck Hinners, Mark Everson; Flight B - 1. Tom Cantwell, Gary Lausch; 2. JW Arnett, Jim Vatrt; Flight C - 1. Ken Buckalew, Howard Keys; 2. Claude Cote, George Ragland, Jr.; Flight D - 1. Tom Barreca, John Petraglia; 2. Robert vonBremen, Earl Keese; Flight E - 1. Bob Lachenauer, Ronald Noel; 2. Jimmy Andersen, Richard Hunter; Flight F - 1. John Hemphill, Todd Clist; 2. Ernie Hannin, Jack Diver; Flight G - 1. Jay Roppelt, Jim Bernard; 2. Jim Sheehan, Jim O'Brien; Closest to the Pin - Michael Jenner, Denny Jones, John Schuler, Bob Lachenauer.

Moss Creek Golf Club

Results of Men's day held July 1; Format: One Best Ball of Four/Net; 1. B. Apicelli, D. Smith, R. Sandquist, L. Paulk; 2. D. Obrig, H. Sawyer, D. Coll, B. Mott.

SAILING

2014 Lowcountry Regatta

June 22 at Beaufort Yacht and Saling Club

SIOD

Series Standing -- 5 races scored, 6 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 111, Hank Hofford, SIYC, 1-1-1-2-1- ; 6

2. 91, Sam Gervais, SIYC, 3-2-4-1-2- ; 12

3. SI60, Stan LaRoche, SIYC, 2-4-2-3-3- ; 14

4. 66, Jay Adams, JIYC, 4-3-3-4-7/DNC- ; 21

5. 93, Eric Sanderlin, None, 5-6-5-5-4- ; 25

6. 89, Tripp Brower, RYC, 6-5-6-6-5- ; 28

MC SCOW

Series Standing -- 5 races scored, 18 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 1861, Tommy Harken, CAR, 1-2-2-1-1- ; 7

2. 2488, David Pritchard, LLSC, 2-4-8-3-6- ; 23

3. 2459, Guy Mossman, CYC, 4-3-10-4-4- ; 25

4. 2544, Lenny Krawcheck, CYC, 6-6-11-2-2- ; 27

5. 2067, Kurt Stadele, LLSC, 19/OCS-1-1-5-3- ; 29

6. 1353, John Helman, ASC, 8-8-4-6-9- ; 35

7. 2099, Paul Keyserling, BYSC, 3-7-9-12-5- ; 36

8. 1767, Jonathan Few, LNYC, 5-14-3-8-10- ; 40T

9. 1341, Chris Cyrul, PYC, 10-5-5-9-11- ; 40T

10. 1922, Steven North, LLSC, 7-11-13-7-7- ; 45

11. 2046, Josh Landers, PYC, 14-9-7-10-8- ; 48

12. 2047, Frank Pontious, BYSC, 9-13-6-11-12- ; 51

13. 1774, Marvin Day, BYSC, 12-12-12-19/DNC-19/DNC- ; 74

14. 2069, Guy Mc Sweeney, BYSC, 13-10-14-19/DNC-19/DNC- ; 75

15. 1465, Cliff Russell, ASSC, 17-16-15-15-13- ; 76

16. 1940, Everett Ballenger, BYSC, 16-17-16-14-14- ; 77

17. 1448, Jeremy Coghlan, ASC, 15-15-17-13-19/DNF- ; 79

18. 2482, Charles Laffitte, BYSC, 11-19/DNF-19/DNC-19/DNC-19/DNC- ; 87

LIGHTNING

Series Standing -- 5 races scored, 6 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 14127, marcus moehlman, ASC, 2-1-1-1-1- ; 6

2. 14636, Drew Lisicki, JIYC, 1-4-4-3-2- ; 14

3. 13941, Henry McCray, KSC, 4-3-2-5-3- ; 17T

4. 15180, Pam Burke, LLSC, 3-2-3-4-5- ; 17T

5. 14701, Carter Cameron, CYC & HYC, 7/DNS-7/DNS-7/DNS-2-4- ; 27

6. 13190, John Lovin, BYSC, 5-5-5-6-7/DNC- ; 28

SNIPE

Series Standing -- 5 races scored, 3 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 22870, Christopher Stang, Charleston, SC, 1-1-2-1-1- ; 6

2. 27144, William Kibler, AYC, 2-2-1-2-4/DNF- ; 11

3. 25047, Ann Bronaugh, AYC, 3-3-3-3-2- ; 14

JY 15

Series Standing -- 7 races scored, 4 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 2, Conner Akers, BYSC, 2-1-1-2-1-2-2- ; 11

2. 3, Christopher Spears, BYSC, 1-3-2-1-3-1-5/DNC- ; 16

3. 5, Nathan Akers, BYSC, 5/DNC-2-3-3-2-3-3- ; 21

4. 11, Alan Dechovitz, BYSC, 3-4-5/DNF-5/DNC-4-4-1- ; 26

LASER

Series Standing -- 7 races scored, 5 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 197569, Andy Kinghorn, BYSC, 1-1-1-3-1-4-1- ; 12

2. 178530, Matthew Schon, LLSC, 2-2-2-2-4-3-3- ; 18

3. 195933, Joseph Sprunt, CYCNC, 3-3-5-5-3-2-2- ; 23

4. 164356, Michael Reddaway, LLSC, 4-6/DNF-4-4-2-1-4- ; 25

5. 263, Chris Hoogenboom, BYSC, 5-4-3-1-5-5-5- ; 28

LASER RADIAL JR (under 19)

Series Standing -- 7 races scored, 6 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 7343, Darby Reddaway, LLSC, 1-1-2-1-3-2-1- ; 11T

2. 164293, Jordan Wiggins, LNYC, 2-2-1-2-1-1-2- ; 11T

3. 195988, Christopher Sprunt, CYCNC, 3-3-5-5-2-3-3- ; 24

4. 178531, Collin Porter, SYC, 4-4-3-3-4-5-7/DNF- ; 30

5. 155510, Chris Hoogenboom (jr), BYSC, 5-5-7/DNF-4-6-4-4- ; 35

6. 175550, William Bowden, LNYC, 6-6-4-6-5-6-5- ; 38

LASER 4.7 JR (under 18)

Series Standing -- 7 races scored, 2 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 195490, Nicholas Bolton, SYC, 1-1-1-1-1-1-1- ; 7

2. 158957, Nathan Porter, SYC, 2-2-3/DNF-3/DNC-2-2-2- ; 16

420 (under 19)

Series Standing --7 races scored, 4 bats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 7, Austin Ando, HYC, 1-1-2-1-2-1-2- ; 10

2. 29, Alexander Mazzeo, BYSC, 2-2-1-2-1-2-1- ; 11

3. 88, Max Crisologo, BYSC, 4-3-4-3-3-4-3- ; 24

4. 4, Griffin Siegel, BYSC, 3-4-3-4-4-3-4- ; 25

SUNFISH

Series Standing -- 7 races scored, 13 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 60016, Randall Swan, CYC, 1-1-2-2-2-6-6- ; 20

2. 80111, Gordon Sproul, BYSC, 3-3-5-4-4-4-1- ; 24

3. 77266, Brian Swan, CYC, 7-5-4-3-1-1-4- ; 25

4. 81154, Woody Norwood, BYSC, 5-7-6-1-3-2-2- ; 26

5. .8, Ed Durant, ASC, 2-2-3-6-7-3-5- ; 28

6. 99, Susan McCann, NA, 4-4-1-5-5-5-8- ; 32

7. 42678, David Sprinkle, BYSC, 8-8-8-14/DNC-6-9-9- ; 62

8. 42681, Andrew Nicholls, BYSC, 14/DNC-10-9-7-9-8-7- ; 64

9. X, Dan Brown, BYSC, 6-14/DNC-14/DNC-14/DNC-8-7-3- ; 66

10. 3689, Sam Levin, BYSC, 10-6-7-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC- ; 79

11. 41065, George Post, BYSC, 9-9-14/DNF-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC- ; 88

12. 39556, Crawford Milling, COL, 14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC- ; 98T

13. 80911, William Atkins, NA, 14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC-14/DNC- ; 98T

OPTIMIST GREEN

Series Standing -- 7 races scored, 10 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. USA13344, William Tebrake, SCYC, 1-1-1-6-1-1-1- ; 12

2. 19790, Bradlee Anderson, SCYC, 3-2-2-4-2-2-5- ; 20

3. SCYC2, Henry Ley, SCYC, 4-6-3-1-4-4-2- ; 24

4. 14, Megan Gladden, SYC, 2-3-5-3-5-5-3- ; 26

5. 4-15122, Jenna Dean, BYSC, 5-5-6-5-7-6-8- ; 42

6. 20, Warner Hahn, SCYC, 7-4-9-7-8-7-6- ; 48

7. 14014, Nash Deason, BYSC, 9-7-8-8-6-8-4- ; 50

8. 13352, Matthew Blessington, BYSC, 6-9-4-2-11/DNC-11/DNC-11/DNC- ; 54

9. 11273, Lucas Labarca, HYC, 11/DNS-11/DNS-11/DNC-11/DNC-3-3-7- ; 57

10. 14925, Noah Dando, BYSC, 8-8-7-9-9-11/DNF-11/DNF- ; 63

VX ONE

Series Standing -- 5 races scored, 3 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. USA103, John Potter, BYSC, 4/DNF-1-1-1-3- ; 10T

2. 153, Rolfe Glover, BYSC, 1-3-3-2-1- ; 10T

3. 103, Peter Gamble, BYSC, 2-2-2-3-2- ; 11

OPTIMIST

Series Standing -- 7 races scored, 10 boats

Pos, Sail, Skipper, Yacht Club, Results, Total Points

1. 16639, Matthew Monts[Blue], SCYC, 1-1-1-3-1-2-2- ; 11

2. 15962, james renneker[Red], HYC, 2-4-4-4-2-1-3- ; 20

3. 19927, Ocean Dybowski[Blue], HYC, 4-3-5-2-3-3-1- ; 21

4. 18735, Ben Labarca[Blue], HYC, 5-7-2-1-4-4-4- ; 27

5. 16465, Savannah Dixon[Red], SCYC, 6-2-3-5-6-7-5- ; 34

6. 15122, Thomas Mazzeo[White], BYSC, 3-5-6-8-7-8-7- ; 44

7. 19081, Jimmy Thompson[Blue], SCYC, 8-6-9-7-9-5-6- ; 50

8. 11027, Diego Zackary Carvajal[White], PRIME, 10-9-7-6-5-6-8- ; 51

9. 15402, Owen Dando[Blue], BYSC, 7-8-8-9-10-9-9- ; 60

10. 20136, Jack Mckenzie[White], SIYC, 9-10-10-10-8-10-10- ; 67

KEY

ASC-Augusta Sailing Club, AYC-Atlanta Yacht Club, BYSC-Beaufort Yacht and Sailing Club, CAR-Carolina Yacht Club, COL-Columbia Sailing Club, CYC-Charleston acht Club, HYC-Hobclaw Yacht Club, JIYC-James Island Yacht Club, KSC-Kiawah Sailing Club, LLYC-Lake Lanier Yacht Club, LNYC-Lake Norman Yacht Club, PYC-Privateer Yacht Club, SCYC-South Carolina Yacht Club, SIYC-Sea Island Yacht Club, SYC-Savannah Yacht Club

  Comments