Recreation

Recreation Results, March 26

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of Men's day held March 19; Format: Blind Partners; 1. Larry Bentley, John Holihan; 2. Sam Stevenson, Ben Swanson.

Results of Ladies tournament held March 20; Format: Low Net; 1. Gini Holihan, 2. Marge Dunne, 3. Judy Matchett.

Results of 18-hole ladies tournament held March 20-21; Flight 1 - Low Gross: Carol Jackson, Low Net: Judy Kay; Flight 2 - Low Gross: Linda Wittstock, Low Net: Louise Stoops; Flight 3 - Low Gross: Jane Joseph, Low net: Florence Willard, Pam Ogilvy; Flight 4 - Low Gross: Carol DeKany, Ann Carter; Low Net: Barbara Slagowitz.

Hidden Cypress

Results of tournament held March 21; Flight 1 - 1. Hank Valdez/Ann Benedict; 2. CJ Oremus/William Oremus; 3. Rita Novak/Clifton George; 4. Brenda Carter/Steve Carter; Flight 2 - 1. Mary and Bill Turner, 2. Vince Martucci/Arlene Petty, 3. Jackie and John Harden, 4. Betsy and Barry Depristo; Flight 3 - 1. Jeff and Sandy Miller, 2. Albert and Roseanne Lonie, 3. Jim and Harley Newland, 4. Bob and Gwen Blakely.

Island West

Results of Men's day held March 20; 1. Clark Gregory, Steven Sheetz, Phil Dembowski, John Hall; 2. John Putnam, Bill Knott, Robert Heck, Bob Dunaj; Closest to the Pin -- D. Zander, R. Shrider.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association tournament held March 20; Format: Individual Point Quota By Flight; Flight A -- 1. Larry Beckish, 2. Bob Kiessling; Flight B -- 1. Jon Winkle, 2. Jack Shaffer; Flight C -- 1. Ben Franklin, 2. Don Rood; Closest to the Pin -- Bob Kiessling, George McMurtry.

Moss Creek

Results of Men's day held March 18; Format: Individual Stableford; Flight 1 - 1. Tom Andreas, 2. Dick Obrig; Flight 2 - 1. Ron Cochran, 2. Dave Bauman, 3. Jim Mazareas.

Results of Men's tournament held March 24; Format: 1 of 3 net best ball; 1. Tom Elsasser, John Danneker, Warren Richman; 2. Don Kouns, Ross Siemms, Roger Park.

Results of Ladies day tournament held March 19; Format: 1 best ball of 2 net; Flight 1 -- 1. (tie) Sue Coll, Sandy Reed, Karen Wirtzberger, Diane Dahl; Flight 2 -- 1. Joanne Reynolds, Joy Gibbons; 2. Deon Nontelle, Miriam Fulling.

Results of Ladies nine tournament held March 20; Format: 1 of 3 net best ball; 1. S. Thompson, M. Chenard; 2. L. Eberly, L. Bittner, B. Hill; 3. M. Dunning, C. Karnas, M. Mahone.

Port Royal

Results of tournament held March 24-25; Flight 1 - 1. Sue Boldig/Phyllis Facterman; 2. Becky Guin/Yvonne White; Flight 2 - 1. Tammie Blank/Judy Tauscher; 2 Barbara Steiger/Marianne Tillman' Flight 3 - 1. Jolanta Taylor/Heather Garmston; 2. Ann Parker/Dinny Cuthbertson.

Rose Hill

Results of tournament held March 15; Format: Peoria Stableford; 1. Sharon and Paul Brzezinski, Janice and Frank Pinto; 2. Jane and Pat Gurganus, Nancy and Mike Kirkland; 3. Janet and Bob Wright, Eleanor Schlatter and Greg Vavoso.

Results of LGA Ladies day tournament held March 19; Format: Putter's Pride; 1. Mateja Johnson, 2. Nancy Kirkland, 3. Anne Quigley; Closest to the Pin -- Jane Gurganus.

Results of MGA Men's Day held March 22; Format: Skins Game - Flighted; Flight 1 - Hud Molloy, Mike Burnce, Mike Danyi, Bill Oettinger, Jerry Wells; Flight 2 - Greg Vavoso, John Fruit, Len Marino, Ron Stovall, John Surowka, Bob Wright; Low Net -- Ron Stovall; Closest to the Pin - Jerry Wells.

Results of LGA Ladies Day tournament held March 22; Format: Low Gross/Low Net; Low Gross: Carol Fruit; Low Net -- Jane Gurganus; Closest to the Pin - Janet Wright.

Spanish Wells

Results of Men's day held March 21; Format: Individual Nassau; Front 9: Larry Sauer, Back 9: Marty O'Brien, OVerall: Jeff McConnell; Skins -- Jim Benford, John Heyob, Jeff McConnell, Marty O'Brien, Manny Peralta.

  Comments