Recreation

Recreation Results and Standings, May 16

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of Men's day held May 9; Format: Two on the 4's; 1. Charlie Sanders, Richard Carlton, Gene Kay, Tom Tomfohrde; 2. Stan Duke, Dan Putbrese, Ray O'Doherty, J.C. Fisher.

Results of tournament held May 12; Format: Best Two of Four; 1. Rock Lacy, Stan Duke, John Way, Bill Seiple; 2. Dave Mauer, Michael Marks, Gene Kay, Tommy Arnold, Paul Hummel, Larry Bentley; Shirt Winners: Stu Rosenberg, Mark Nixon.

Dolphin Head

Results of tournament held May 11; Format: 2 better balls of 4; 1. Lamar Finch, John Mikita, Lloyd Bosworth, Lou Salierno; 2. Art Leesman, Howard Madsen, Bill Alisbah, Mike Loonie; 3. Mack McCaffrey, Marv Lich, Doug Anderson, Al Rosenberg.

Hidden Cypress/Okatie Creek

Results of WGA President's Cup-Senior Division held May 3 and May 10; Format: Low Net; Senior Division Overall Winner - Peg Marino; Flight 1 - 1. Myra McWilliams, Flight 2 -- 1. Harriet Bender, 2. Rita Novak, 3. Caroline Reneau; Flight 3 -- 1. Jan North, 2. Marci Rotelle, 3. Joan Brunton; Flight 4 -- 1. Marilyn Shaw, 2. Mickey Doyle, 3. Joanne Druery; Flight 5 -- 1. Sandi Antonacio.

Results of WGA President's Cup-Regular Division held May 3 and May 10; Format: Low Net; Regular Division Overall Winner - Julie Ruske; Flight 1 - 1. Linda Akey, 2. Charlotte Jeffrey, 3. Jan Wagner; Flight 2 - 1. Tina Climo, 2. Sheila Divvens, 3. Linda Anderson; Flight 3 - 1. Harriet Schwartz, 2. Diane Gibson, 3. Sandy Tooley; Flight 4 - 1. Hazel Crane, 2. Marilyn Schaeffer, 3. Darlene Abshier; Flight 5 - Brenda Carter.

Moss Creek

Results of White tees tournament held May 14; Format: Individual Low Net; 1. L. Corson; 2. N. Argast, M. Goodall, D. Phillips.

Okatie Creek

Results of Sun City Women's 9-Hole Golf Club held May 7; Format: Step Aside Scramble; 1. Joyce Sargent, Marty Wealleans, Carol Donahue, Chris Olsen; 2. Sandy Tooley, Rose Orsino, Barbara DiDonato, Mary Winfield; 3. Nancy Horvath, Betty Duckworth, Dee Napolitano; 4. Pris Jones, Brenda Carter, Jean Schmidt.

Palmetto Hall

Results of tournament held May 8; Format: Team Event, Low Net; 1. Priscilla Loeben, 2. Jan Vieira, 3. Deb Korthase, 4. Becky Cederholm; Low Gross- Jan Vieria, June Somers, Marge McDougal; Closest to the Pin -- Mary Princing, June Somers, Lorraine Donaher; Chip Ins -- Jan Vieira, Marge McDougal; Birdie -- Jan Vieira.

Results of Men's group tournament held May 9; Format: Cupp Course - Best 3/2/1; 1. Tom Psota, Joe Wieczorek, Bob Rohrbach, Al Vingelen; 2. Rick Kasper, Art Loeben, Roy Haynes, Bob Richardson; 3. Tom Raddin, Jim Webb, Frank Sutera, Rich Penwell; 4. Roger Healey, Bobby Allen, Richard Miller, George Banino; 5. Dan Osbeck, George Salemi, Rick Smith, Jim Williams; 6. Don Schwarz, Gus Christ, Tanner Blair, Fred McNamee; Closest to the Pin -- Bob Rohrbach, Rick Kasper, Joe Wieczorek, Roger Healey.

Spanish Wells

Results of Men's day held May 11; Format: Team Better Ball of Partners; 1. Ken Crovo and Bill Wood; Skins -- Jim Benford, Rick Graff, Harry Jewett, Larry Sauer, Joe Steiner, Bill Wood.

TENNIS

Coral Sands Hilton Head Island Professional Tennis League

Standings through May 11

Matches W-L Courts W-L

Players World of Sports 3-1 7-5

Spinnaker Resorts 2-2 6-6

Mattress Firm 2-2 5-7

Island Family Dental 1-3 6-6

USTA Senior State Championship Teams

Hilton Head Island and Coastal Carolina Tennis Association teams that have advanced to the USTA Senior State Championships, May 19-21 on Hilton Head Island (team captain in parentheses):

M3.0 -- HHI/Moss Creek Tornadoes (Alan Calderon); CCTA/Dataw Delinquents (Frank Biermann)

W3.0 -- HHI #1/Haig Point Hotshots (Ron Gwyn); HHI #2/CCHH True Grits (Sheila Shkor); CCTA/Sun City Sassy Slicers (Janice Thompson)

M3.5 -- HHI/Spring Lake Remnants (Tom Larkin); CCTA/Callawassie lslanders (Bruce Collins)

W3.5 -- HHI/Port Royal Glory Girls (Janet Goldin); CCTA #1/Sun City Netitudes (Krystal Cortese); CCTA #2/Dataw Islanders (Barbara Krakehl)

M4.0 -- HHI/PRRC Whipping Boys (Bill Haviland); CCTA/Hampton Lakers (Tom Kendall)

W4.0 -- HHI/Port Royal Herricanes (Jean Freeman); CCTA/Spring Chix (Kathy Hyatt)

M4.5 -- HHI #1/PDTC Brittis (John Brittis); HHI #2/Hampton Hall (Keith Hutcheson)

W4.5 -- HHI/SBRC (Jan O'Neill)

70s Men's 3.5/4.0 Spring Interclub League

3.5/4.0M -- Spring Lake Huh? in first at 5-1 in 2nd Half

Hilton Head Island Tennis Leagues

Adult standings

2.5W -- South Beach Sirens, Haig Point Spartina Sparklers tied in first at 6-2; Sirens clinch championships on total courts won.

3.0M -- SCYC TGIF in first at 8-0; clinched championship

3.0W -- SCYC No Faults in first at 9-1; clinched championship

3.5M -- SCYC Miscreants in first at 10-2; clinched championships

3.5W -- Long Cove Aces in first at 8-0; clinched championship

4.0M -- Shipyard Sun Devils in first at 6-2; clinched championship

4.0W -- Sea Pines CC Smashers in first at 9-0; clinched championship

4.5M -- Palmetto Dunes Dude in first at 6-0; clinched championship

4.5W -- PDTC in first at 5-1; clinched championship

Super Senior Combo standings

W6.5 -- 4 teams tied in first at 1-1

M7.5 -- South Beach Gunaguys, Spring Lake Springers tied in first at 2-0

W7.5 -- Spring Lake Smash Gals in first at 2-0

Coastal Carolina Tennis

Adult standings

3.0W -- Carolina KO's in first at 6-2; clinched championship

3.5W -- Beaufort Net Assets in first at 8-1; clinched championship

4.0M -- Rose Hill in first at 7-0; clinched championship

4.0W -- Beaufort Sea Islanders in first at 7-1; clinched championship

4.5W -- Beaufort Sea Islanders Too, Rose Hill Racquettes tied in first at 3-1; Islanders clinched championship on total courts won

Super Senior Mixed Doubles standings

6.0 -- Sun City Grand Slams in first at 2-0

7.0 -- Sun City Love Bugs in first at 2-0

8.0 -- Sun City Mixed Masters in first at 2-0

  Comments