Recreation

Recreation Results, April 29

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of Men's day held April 25; Format: One Best; 1. Stan Duke, Ben Swanson, Ed Soifer; 2. Sam Stevenson, Tom Nordstrom, Jerry Hilger.

Results of 18-hole ladies tournament held April 26; Format: Best Two of Four; Low Gross: Renee Rezzetano, Carolyn Cubley, Carol Jackson, Patty Smith; Second Net: Charlotte Moss, Loretta Cutrer, Patsy Reinsch, Amy Brown; Third Net: Ruth Ann Tyson, Karen Thomas, Jenny Brymer, Patti Mathews; Fourth Net: Genia Edelman, Francine Tobin, Doris Smith, Pauline Andres; Closest to the Hole -- Mary McNeill, Cynthia Gorski-Popiel.

Results of 9-hole ladies tournament held April 26; Format: Three Gal Scramble; 1. Marge Fisher, Sandy Ekin, Gladys Prol.

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held April 18 and 25; Format: Queen Bee; Flight 1 - 1. Lori Kolkebeck, 2. Susan Knopp; Flight 2 -- 1. Lois Smith, 2. Becky Rychak; Flight 3 -- 1. Margita Rockstroh, 2. Janice Gierer; Flight 4 -- 1. Nancy Dix, 2. Neverly Holmes; Flight 5 - 1. Beth Taylor, 2. Joanne Paterno; Flight 6 -- 1. Carlene Ingarozza, 2. Brenda Hand; Closest to the Pin -- Sheila Johnson, Lynd Ford.

Results of MGA tournament held April 26; Format: 2 better balls of 4; 1. Jeff Ford, Bill Hoff, Mike Gilroy, Jan Litton; 2. William Mackey, Kent Mittelberg, Ed McLaughlin, Dave Ralff; Closest to the Pin -- Dave Palmetier.

Dolphin Head

Results of Nifty Niners tournament held April 25; Format: Low Gross, Low Net, Low Putts; Low Gross: Jane Fout, Low Net: Suzanne Sharon, Low Putts: Rita Philippon.

Results of Ladies tournament held April 25; Format: Low Gross, Low Net, Low Putts; Flight 1 -- Low Net: Boots Allen, 2. (tie) Judy Walsh, Denise Drainville; Low Gross: Carolyn Cubley, 2. Andrea Palmer; Low Putts (tie) patt Rapp, Cis Muehlberger; Flight 2 -- Low Net: Martha Myers, 2. Carol Wolfe; Low Gross: Lind Schrader, 2. Gilla Schmid; Low Putts: Arline Levit, 2. Audrey King.

Fripp Island

Results of Men's Golf Association tournament held April 23; 1. Richard Watts, Perminder Bindra, Ann Warner and Sam Taylor; 2. Ken Smith, Wayne Kemmerer, Chris Assaf and Anne Hoyle; 3. Gene Bergh, Charlie Richman, Charles Middleton and Cathy Keup; 4. Dan McCormick, Steve Makgill, Susan Briggs and Nancy Connell; Proximity Awards -- Kathryn Woolley and Dan McCormick.

Results of women's tournament held April 24; Format: Three Blind Mice; Flight 1 -- 1. Dana Whittle, 2. Pat Howard, 3. Ricky Doolittle; Flight 2 -- 1. Diane McGarry, 2. Joyce Zanone, 3. Ellen Navarre; Flight 3 -- 1. Zan Dukes, 2. Carol Middleton; Flight 4 -- 1. Barbara Ann Simone, 2. Sam Taylor, 3. Wylene Martin.

Island West

Results of tournament held April 19; Flight A -- 1. Ken Hellweg, 2. (tie) John Waffle, Bill Scaplehorn and Rich Bohach; Flight B -- 1. Michael Hughes, 2. Bill Hobson, 3. (tie) Fred Palcho and Mike Rotelle; Closest to the Pin -- Bob Heck and Tom Hines.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association held April 26; Format: Red, White and Gold; 1. Tom DeGray, Ross Somers, Jack Shaffer; 2. Larry Beckish, Frank Vasata, Joe McNall, Powell Christian; 3. Frank Porter, Tom Richardson, Bob deGuzman, Chuch Gluck; Closest to the Pin -- Herman Gaither, Ray Plourde, John Dansby, Ray Plourde.

Moss Creek

Results of Men's day held April 24; Format: 1 of 4 better ball; Flight 1 - 1. (tie) D. Nonetelle, E. Lucia, B. Pearson, J. Mazareas, I. Cho, T. Finn, A. Lombardi, T. Patnaude; Flight 2 -- 1. R. Hudson, M. Hartnett, I. Meeker, T. Elsasser.

Results of Ladies day tournament held April 25; Format: Net Two Best Balls of Four; Flight 1 - 1. C. Smith, D. Hengemuhle, J. Sawyer, N. Everett; Flight 2 -- 1. A. Madigan, J. Heney, C. Ballard, J. Gibbons.

Results of Ladies nine tournament held April 26; Format: Individual Stableford; Flight 1 - 1. C. Griffith, 2. C. Juuenger, 3. M. League; Flight 2 -- 1. K. Myer, 2. M. Charrier; Flight 3 -- 1. L. Waller, 2. (tie) S. Burgoyne, J. Moss; Flight 4 -- 1. B. Wilson, 2. J. Patnaude.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day held April 24; Format: Best 1 of 4 Flighted; Flight 1 - Mike Danyi, Tod Powers, Dave Bullett, Ed Scott; Flight 2 - Ed Varcho, Bob Williams, George Edell; Low Net -- Len Marino; Closest to the Pin -- Bill Shipe.

Sanctuary

Results of tourlnament held April 23; Format: Captain's Choice; 1. Steve VanHorn, Steve Walker, Chandler Trask, Billy O'Herron, David Rogers; 2. Will Verity, Jon Verity, Mike Gonzales, Earle Allen, Jason Hildreth; 3. Bill Evans, Doug Crowley, Frank Emminger, Jeff Althoff, Derek Lafferty; PGA Club Professional Division: 1. Derek Lafferty, 2. Joe Watters, 3. David Rogers, Pete Popovich.

Shipyard

Results of Surprise Tournament held April 21; Format: Twosomes Better Ball; 1. Ken Fischer and Nancy Bavikatty, 2. John Rodgers and Carolyn Solly, 3. Ang Aromando and Mary Fischer; Proxies -- Tom Krebs, Nancy Rodgers, Ang Aromando, Nancy Bavikatty, Patty Long, Mary Fischer, Bill Davall; String Winner -- Dave Lindimore and Joyce Braude.

YOUTH BASEBALL

Reds 10, Eagles 0

League/Age division: PALS 11-12

Date Played: April 24

Winning pitcher: Patrick Tucker (2-0), no-hitter, 7 Ks

Reds 15, Longhorns 4

League/Age division: PALS 11-12

Date Played: April 28

Winning pitcher: Wade Olivarri (1-0)

  Comments