Recreation

Recreation Results and Standings, Oct. 2

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of 9-hole ladies tournament held Sept. 29; Format: Bingo, Bango, Bongo; 1. Joyce Murphy, 2. Judy Tomfohrde.

Results of 18-hole ladies tournament held Sept. 29; Format: Low Net; Flight A -- 1. Jenny Brymer, 2. Charlotte Moss; Flight B -- 1. Cathy Rubery, 2. Carol DeKany, Ann Carter; Flight C -- 1. Florence Willard, 2. Peg Breslin.

Country Club of Hilton Head

Results of Women's Nine Hole Association held Sept. 27; Format: Step-Aside Scramble; 1. Linda Boyd, Linda Green, Kris Pampel, Mary Fowler; 2. Judy Baccei, Nancy Jelfo, Beverly Lausch, Loreli Waller; 3. Karen Dembiec, Bonnie Buckley, Cindy Levy, Susan Wolter; CTP -- Kathy Jackson, Janet Gould; Closest to the Line -- Susan Spencer, Janet Gould.

Results of WGA tournament held Sept. 28; Format: 1 better ball of 4; 1. Kay Hayes, Beverly Holmes, Barbara von Bremen, Leslie Gilroy; 2. Loretta Cutrer, Thelma Naylor, Chris Kohlhepp, Lois Smith; CTP -- Nancy Dix.

Results of MGA tournament held Sept. 29; Format: 6-6-6; 1. Bill Mackey, Dean Hergert, Dan Pinson, Bob Gilligan; CTP -- Paul Lambdin.

Dolphin Head

Results of Nifty Niners tournament held Sept. 28; Format: Low Net; 1. Nancy Young, 2. Marilyn Rego, 3. Sue Aymond.

Results of Women's Day tournament held Sept. 28; Format: Scramble; 1. (tie) A. Cubley, A. Coyne, N. Nettleton, B. O'Brien, A. Levit, E. Eccleston; 3. C. Bradeen, C. Flanagan, D. Harrison.

Fripp Island

Results of tournament held Sept. 27; Format: Member/Member Tournament; 1. Sara Dashiell and Sharon Douaire; 2. Jane Cuffe and Sam Taylor; 3. Ellen Long and Diane McGarry.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Men's Day event held Sept. 28: Format: Best Ball of 3, all birdies count; 1. Hub Green, Henry Butcher, John Costanzo, Jack Conlon; 2. Bill Stinnett, Jim Kelly, Dick Sheak, Charles Gobrecht; 3. Mike Flint, Tim Perkins, Nick Stevens, Dan Clauer; 4. Trent Gardner, Dick Hanson, Greg Gillen, Tom Briley; CTP -- Jim Costa, Geoff Bickerton, Wayne Saunders, Bill Stinnett.

Results of Ladies Day event held Sept. 27: Format: 2 Best Balls of 4 Net; 1. Lori Witz, Louise Bellace, Marianne Kinsey, Gretchen Gregory; 2. Shirley Wanzek, Mickey Fearman, Dona Butcher, Kathy Parker (blind draw); CTP -- Shirley Wanzek.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association held Sept. 29; Format: Two-Man Team, One Best Net; 1. Frank Porter and Don Rood; 2. Tom Glans and Ben Franklin; 3. (tie) Tom DeGray and John Sheppard, John Donat and Ben Hill, John Dansby and Ray Plourde, George McMurtry and John Sheppard; CTP -- John Dansby, John Donat, Frank Porter.

Results of Point Tournament held Sept. 27: 1. Jan Liepold, 2. Bunny Rock, 3. Sam Ballinger.

Moss Creek

Results of Men's day held Sept. 27; Format: Better Ball of Partners; Flight 1 -- 1. (tie) Sam Nutty, George Jones, Rick Bates, Don Muller; Flight 2 -- 1. Peter Joseph, Steve Strelcheck; 2. Gary Grinrod, Dick Phillips.

Results of Ladies Nine Fall Colors tournament held Sept. 29; Format: 2 of 4 net stableford/colors; 1. Joy Gibbons, Joanne Ritchie, Patti Merritt, Pam Marshall; 2. Sandy Lachenauer, Claire Karnas, Sandy Reiter, Estie Bonanno; 3. Carole Griffith, Sandra O'Connell, Joanne Dahl, Sally Kaminski.

Palmetto Hall

Results of Women's Golf Association tournament held Sept. 27; 1. Jane Aurandt and Verlyn Beck; 2. Becky Cederholm and Jayne Danoff; Low Gross -- Deb Korthase; Low Net -- Mary Jo Bird, Patty Zenzinger Ronnie Raddin; Birdies -- Kathy Labonte, Ronnie Raddin; Chip-in -- Mary Jo Bird.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day tournament held Sept. 27; Format: Best 2 of 4; 1. Tod Powers, Ron Stovall, Jerry LaMantia, Al Harris; CTP -- Dave Bullett, Low Net -- Tod Powers.

SOFTBALL

Sun City Softball Club Standings

National League

Sigler's 4-2

British Open Pub 3-3

Door 2 Door Cleaners 3-3

Elite Therapy 2-4

Jocelyn's Hair Studio 2-4

Palmetto Eye Specialist 2-4

American League

Coastal Carolina Hospital 4-2

Katie O'Donald's 4-2

Go 2 Guy 3-3

Mark F. Winn, Attny 3-3

Spires Wilder Wealth Mgmt. 3-3

Weichert Realtors 3-3

YOUTH FOOTBALL

Panthers 13, Falcons 0

Date played: Sept. 24

League/Age division: Beaufort County PALS 8-9

Players who scored: Rojae McIntosh (TD), Daniel Phares (TD), Carson Taylor (conversion)

Top defensive players (Winning team): Riley Thomson, Jemar Freeman, Amar Jenkins

YOUTH SOCCER

Blue Hurricanes 1, Purple Dinosaurs 1

Date: Sept. 24

League: Hilton Head Island, 6-7

Goals: Hurricanes -- C.J. Olivolo; Dinosaurs -- Rafael Placios

  Comments