Recreation

Recreation Results and Standings, Sept. 21

CHIPS & PUTTS

Dolphin Head

Results of Men's Day tournament held Sept. 16; Format: Best Ball Stableford; 1. (tie) Doug Anderson, Ken Buckalew, Ed Ploszaj, Bill Finney, Mike Moore, John Dixon.

Moss Creek

Results of tournament held Sept. 17-18; Format: 36-hole Individual Stroke Play; Overall Champion -- Russ Piccioni; Senior Champion -- Bob Lampe; Super Senior Champion -- Cary Mayo; Flight 1 -- 1. Rick Bates, 2. Bill Weagly; Flight 2 -- 1. Dell Heney, 2. (tie) Billy Apicelli, Jimmy Andersen; Flight 3 -- 1. Paul Kruzelock, 2. George Jones; Flight 4 -- 1. Don Mikkelson, 2. Hal Bell; Flight 5 -- 1. George Romeo, 2. Ron Welpott; Flight 6 -- 1. Rich Ulrich, 2. Earle Everett.

Results of White Tees tournament held Sept. 19; Format: Individual Low Net; 1. Don Kouns, 2. Martin Goodall.

Results of tournament held Sept. 19; Format: Better Ball of Partners; Flight A -- Tom Paskins/Philip Anselmo, 2. Thomas Vater/Dwight Hunting; Flight B -- 1. Dick Hunter/Jim Andersen; 2. Stu Brown/Bo Pearson; Flight C - 1. Joseph Ondo/John Farrenkopf, 2. Iue Cho/Peter Joseph; Flight D -- 1. George Jones, George Moss; 2. Rick Bates/George Barnes; Flight E -- 1. Hall Bell/Jim McCarron, 2. Pete Smith, Bob Richardson; Flight F -- 1. Williams Boyle/Bill Worrall, 2. Jerry Boyer/Doc Slagle; Flight G -- 1. Mike Thompson/Paul Schulz; 2. Robert Wagner, Richard Matula; CTP -- Len Camarda, Art Abrams, Phil Anselmo, John Kost.

Results of Men's day tournament held Setember 20; Format: 2-Man Scramble; Flight 1 -- 1. S. Nutty, I. Cho; Flight 2 -- T. Karnas, H. Johnson; 2. D. Muller, D. Phillips.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held Sept. 19; Format: Better ball of Partners; Flight A - 1. Tom Paskins, Phillip Anselmo; 2. Thomas Vater, Dwight Hunting; Flight B - 1. Richard Hunter, Jimmy Andersen, 2. Stuart Brown, Robert Pearson; Flight C - 1. Joseph Ondo, John Farrenkopf; 2. Iue Cho, Peter Joseph; Flight D - 1. George Jones, George Moss; 2. Rick Bates, George Barnes; Flight E - 1. Harold Bell, Jim McCarron; 2. Pete Smith, Bob Richardson; Flight F - 1. Bill Worrall, William Boyles; 2. Jerry Boyer, Doc Slagle; Flight G - 1. Mike Thompson, Paul Schulz; 2. Robert Wagner, Richard Matula; CTP -- Len Camarda, Phillip Anselmo, Arthur Abrams, John Kost.

Spanish Wells

Results of Men's day held Sept. 16; Format: Nassau; Front 9 -- Chet Rozof; Back 9 (tie) -- Ernie Lindblad, Bill McGrath and Dick Rigler; Overall -- Larry Sauer; Skins -- Rick Graff, Doug Lindblad, Bill O'Day, Chet Rozof, George Schluchterer.

TENNIS

Hilton Head Island Tennis Leagues

Adult Combo standings

W5.5 -- Palmetto Bluff Sweet Shots in first at 3-0

M6.5 -- SCYC The Fighting Snowflakes in first at 5-0

W6.5 -- Long Cove Winning Combos in first at 5-0

M7.5 -- PRRC Stringbreakers, Chaplin Court Busters, SCYC Dancing Snowflakes tied in first at 2-2

W7.5 -- Long Cove Fence Jumpers in first at 5-0

M8.5 -- PRRC BT Express in first at 2-1

W8.5 -- SPCC Fun Guns in first at 5-0; clinched championship

M9.5 -- PD Dude -- only team entered

W9.5 -- Palmetto Dunes Reunited in first at 2-0

Senior Combo standings

M6.5 -- Spring Lake Mis-Hits in first at 5-1; clinched championship

W6.5 -- SCYC Volley Damas, CCHH Match Pointe, SCYC Double Trouble tied in first at 7-3; Damas clinch on courts won

M7.5 -- South Beach GunaGuys, South Beach WanaGuys tied in first at 7-1; GunaGuys clinch on courts won

W7.5 -- Spring Lake Casual Sets in first at 8-2; clinched championship

M8.5 -- Port Royal NO Hogg Dogs in first at 5-1; clinched championship

M9.5 -- Island Club BYE -- only team entered

Super Senior 60s standings

M3.0 -- Moss Creek Tornadoes in first at 2-0

W3.0 -- SPCC White Lightning, Indigo Run Ladies of the Net tied in first at 2-0

M3.5 -- Flight I: CCHH Barbarians in first at 2-0; Flight II: Sea Pines CC in first at 2-0

W3.5 -- Flight I: PD Belles of the Ball in first at 2-0; Flight II: SCYC Nauti-Gals,Port Royal Royal Ladies tied in first at 2-0

M4.0 -- South Beach Gunaguys, The Old Long Cove Crazy Crabs tied in first at 2-0

W4.0 -- Port Royal Senior Moments, PD Older Dames With Game, Port Royal Gems tied in first at 1-0

M4.5 -- Sea Pines in first at 1-0

W4.5 -- Long Cove Club -- only team entered

Super Senior 70s standings

M3.0 -- Sea Pines CC in first at 2-0

W3.0 -- Spring Lake -- only team entered

M3.5 -- Sea Pines CC in first at 2-0

W3.5 -- Spring Lake Stingers, Wexford The New Kids tied in first at 1-0

M4.0 -- Indigo Run -- only team entered

W4.0 -- Port Royal Senior Senorita -- only team entered

Super Senior 75s standings

M3.0 -- Fiddler's Cove USTA B's 2 in first at 1-0

M3.5 -- Indigo Run in first at 1-0

W3.5 -- Spring Lake Diamonds -- only team entered

Coastal Carolina Tennis Leagues

Adult Combo Doubles standings

W6.5 -- Bluffton Alley Cats in first at 3-1

W7.5 -- Bluffton Racquets on Fire in first at 4-0

M8.5 -- Beaufort Mega-Goliath Tiger Fish in first at 5-0; clinched championship

W8.5 -- Brays Island in first at 1-0

Senior Combo Doubles standings

M6.5 -- Sun City Add-in in first at 7-1; clinched championship

W6.5 -- Sun City Matchmakers, Habersham Harpies tied in first at 6-2; Matchmakers in first by courts won

M7.5 -- Sun City Tennis Bums in first at 5-2; clinched championship

W7.5 -- Sun City Boomers in first at 4-1; clinched championship

Super Senior 60s standings

M3.0 -- Sun City Baseliners, Sun City Tennis Ball Busters tied in first at 4-1

W3.0 -- Sun City Volley Dolls in first at 4-0

M3.5 -- Sun City Critical Hits in first at 4-0

W3.5 -- Sun City Slice Gals, Dataw Islanders tied in first at 4-0

M4.0 -- Sun City Sun Strokes in first at 4-0

W4.0 -- Sun City Sunsationals 2 only team entered

Super Senior 70s standings

M3.0 -- Sun City Sour Balls -- only team entered

W3.0 -- Sun City Golden Girls -- only team entered

M3.5 -- Sun City Aces, Hampton Hall Hustlers tied in first at 3-1

W3.5 -- Sun City Ya Yas -- only team entered

W4.0 -- Sun City Cultured Pearls -- only team entered

  Comments