Recreation

Recreation Results and Standings, Sept. 18

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of 9-hole ladies tournament held Sept. 15; Format: Fewest Putts; 1. Judy Peters, 2. (tie) Joyce Murphy, Terry Hicks; 4. Joanne Gray.

Results of 18-hole ladies tournament held Sept. 15; Format: Best 1 of 4; 1. Casey Emigh, Cynthia Gorski-Popiel, Carol DeKany.

Fripp Island

Results of Women's Golf Association tournament held Sept. 13; Format: Blue & White, Team of AB & CD; 1. Jan Pringle, Diane McGarry, Jenny Adams, Arlene Jacquettte; 2. Pat Howard, Jane Cuffe, Carrie Catlin, Teresa Hergert; 3. Trudy Crysel, Jean Wetzel, Theresa Cooper, Carole Fahey.

Hidden Cypress

Results of WGA President's Cup-Senior Division held Sept. 8; Format: Low Net; Champion: Barbara Pratt; Flight 1: 1. Caroline Reneau, 2. Jean Dolat, 3. Peg Marino, 4. Marcia Handel; Flight 2: 1. Leanne O'Connell, 2. Marci Rotelle, 3. Jane Deakin, 4. Mary Powers, 5. Mickey Doyle; Flight 3: 1. Joyce Sargent, 2. Sandi Antonacio, 3. Joan DeLude, 4. Kay Miller.

Results of WGA President's Cup-Regular Division held Sept. 8; Format: Low Net; Champion: Anita Tuney; Flight 1: 1. Ruth Kimball, 2. Becky Schumacher, 3. Lorraine Reichard, 4. Ann Tullie; Flight 2: 1. Jan Janson, 2. Sue Gordon, 3. Julie Ruske, 4. Kathy Murphy, 5. Dale Finn; Flight 3: 1. Marilyn Schaeffer, 2. Bee Corcoran, 3. Barbara Welsh, 4. Hazel Crane; Flight 4: 1. Darlene Abshier, 2. Connie Davidson, 3. Leslie Barenberg.

Lady's Island

Results of tournament held Sept. 13; 1. Kit Winterer, 2. Jan Liepold, 3. Dolores Donat; Ace of the month: Dolores Donat; CTP -- Bunny Rock, Sam Ballenger, Tomi Dempsey.

Results of Men's Golf Association held Sept. 15; Format: Bear Creek; 1. Tom DeGray, Alan Westcob, Ben Franklin, Jack Shaffer; 2. Larry Beckish, John Marvin, Bob deGuzman, John Sheppard; CTP -- Alan Westcob, George McMurtry, Paul Archer.

Moss Creek

Results of tournament held Sept. 12 and 13; Overall Champion -- Susan Cummings; Super Senior Champion -- Nancy Hoover; Flight 1 -- 1. Karen Ferree, 2. Terrie Allemang; 3. Sharon Son-Hing; Flight 2 -- 1. Brenda Lozan, 2. Kim Pearson, 3. Ruth Kimball; Flight 3 -- 1. Linda Reeves, 2. Charlotte Moss, 3. Gloria Johnson; Flight 4 -- 1. Susan Foster, 2. Marinell Altizer, 3. Gail Boyle.

Results of Ladies day tournament held Sept. 14; Format: Flag Tournament; Flight 1 -- 1. Carole Johnson, 2. Linda Mikkelson; Flight 2 -- 1. Judy Minnich, 2. Kathy Strelcheck; 3. (tie) Terri Haley and Nancy Everett.

Results of Ladies nine tournament held Sept. 15; Format: ABC Scramble; 1. Elaine Himes, Andrea Grindrod, Judy Patnaude; 2. Marie League, Claire Karnas, Sandy Reiter.

Palmetto Hall

Results of Women's Golf Association Old Pal tournament (Week 1) held Sept. 13; Low Gross: Ronnie Raddin; 1st Low Net: Becky Cederholm, 2nd Low Net: Mary Jo Bird, 3rd Low Net: Laura Hrubi; CTP -- Marilyn Zeleznik, Verlyn Beck; Chip-In -- Becky Cederholm, Deb Korthase.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day held Sept. 13; Format: Blind Bogey Tournament; 1. Dave Bullett, 2. Bob Wright, 3. Ed Scott, 4. Jim Schwarz, 5. Ron Stovall, 6. Al Harris; CTP -- Bullett.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held Sept. 12 at Golden Bear; Format: 2 better ball of 4; 1. Mike Garvey, David Watson, Gene Helton, Dennis Brennan; 2. Donald Herring, Tony Argonlls, Larry O'Brien, Robert Boyd; 3. Stan Rainey, Helm Wilder, Tom Raddin, Len Camarda; CTP -- Marv Lich.

SOFTBALL

Sun City Softball Club Standings

National League

British Open Pub 1-1

Door 2 Door Cleaners 1-1

Elite Therapy 1-1

Sigler's 1-1

Jocelyn's Hair Studio 0-2

Palmetto Eye Specialist 0-2

American League

Go 2 Guy 2-0

Katie O'Donald's 2-0

Coastal Carolina Hospital 1-1

Mark F. Winn, Attny 1-1

Spires Wilder Wealth Mgmt. 1-1

Weichert Realtors 1-1

  Comments