Recreation

Recreation Results and Standings, May 25

CHIPS & PUTTS

Dolphin Head

Results of Men's day held May 20; Format: Better Ball; 1. Curt Ramey and Jeff Stubbs; 2. Carl Schmidt and Fred Nicoll; 3. Ken Beadling and Ray Pilch; M/M -- 1. Ed Ploszaj and Ron McCann; 2. Bill Alisbah and Ron Carzoli.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Ladies Day event held May 24; Format: Best Ball of 4 Net; 1. Sandy Marshall, Janet Gardner (blind), Linda Tibey, Lynn Fitzpatrick; CTP -- Kathy Walter.

Moss Creek

Results of tournament held May 20; Flight 1 -- Mike Byrd, Ray Bragg, Mike Chura, Ben Bradley; Flight 2 -- Robert Saxton, Pat Hornak, Trey Testino, Webb Durden; Flight 3 -- Don Hubbard, Tom Murray, Diane Whitman, Mike Tuteen; CTP -- Trey Testino; Longest drive -- Teddy Coleman.

Results of tournament held May 22; Format: Four-Person Scramble; 1. Mike Hartnett, Bill Mott, Stella Gill, Loret Chaplin; 2. Dan Dunning, Charlie Sciortino, Joan Hartnett, Edie Mott; 3. Peter Halsey, Rich Ulrich, Kathi Layton, Barbara John.

Results of Men's day held May 24; Format: 2 of 4 shambles; Flight 1 -- 1. Jack Layton, Dell Heney, Ron Desserrano, Chuck Eberly; Flight 2 -- 1. John Quirk, Bill Mott, George Barnes, Tom Forrest.

Oyster Reef

Results of Ladies Day held May 17; Format: Tennessee Waltz; 1. Margita Rockstroh, Mary Lefer, Pat Ralff and Linda Piekut; Chip-in -- Marty Eidemiller.

Results of Men's Day held May 18; Format: 1 Odd/2 Even; 1. John Holihan, Kevin Kennedy, Lee Polhill, Gene Kay.

Results of Ladies Day held May 19; Format: 1 Best Ball; 1. Mary Lefer, Gloria Rohr, Sandra Higgins and Judy McLaughlin.

Results of Men's Day held May 14; Format: 3,2,1; 1. John Mikita, Al Lefer, Dave Ralff, Gene Kay.

Results of Sunday Scotch held May 15; Format: Scramble; 1. Judy and Gene Kay and Gini and John Holihan; 2. (tie) Linda and John Mikita and Flo and Ang Aromando, Dave and Pat Ralff and Simone and Don Lawrence.

Rose Hill

Results of LGA Ladies Day held May 21; Format: Even Holes-Individual; 1. Pat Hannin; 2. Eleanor Schlatter, 3. Adrienne LaMantia; CTP -- JoAnn Bauer.

Results of MGA Men's Day held May 21; Format: Points Game; 1. Tod Powers, Jay Parks, Laine Santa Maria, Ron Stovall; 2. Frank Pinto, John Carroll, Jim Schwarz, Len Marino; CTP -- Wally Maxwell.

Spanish Wells

Results of Men's day held May 20; Format: Match Play vs. Par; 1. George Schuluchterer; Skins -- Bud Arnal, Harry Jewett, Jeff McConnell, Bill O'Day, Chet Rozof, George Schluchterer.

SOCCER

Island Recreation Spring Adult Standings

B League -- Gold Division

Back in Black 4-1-2

Tango 04 4-2-1

HH International 4-2-1

RMC 4-2-0

Red Bulls 4-3-0

FC Lions 3-3-1

Pachuca 3-3-0

Hollywood 3-4-0

Nationals 1-3-3

Roqueros 0-7-0

B League -- Silver Division

Crazy's 5-1-0

San Luis 400 3-1-3

Bluffton Green 3-3-1

FC Storm 3-3-1

Celtics 3-3-1

Sea Pines Finest 3-3-1

Turkuaz 3-3-0

Guerreros 2-3-1

La Isla Magazine 1-3-3

The Westin 1-4-1

TENNIS

Pro League Standings

Island Family Dental 4-0

Steamer Seafood 3-1

Coral Resorts 1-3

Mattress Firm 0-4

Men's 70s Interclub Spring League

3.5/4.0 -- Indigo Run in first at 4-1; clinched segment & league championship

Hilton Head Island Tennis Leagues

Super Senior Combo standings

W6.5 -- Palmetto Dunes G.R.I.T.S., Moss Creek Volley Girls, CCHH Groan Women tied in first at 1-1

M7.5 -- Indigo Run in first at 3-0

W7.5 -- Spring Lake Smash Gals in first at 3-0

W8.5 -- Indigo Run -- only team entered

Super Senior Mixed Doubles

8.0 -- Spring Lake in first at 1-0

Coastal Carolina Tennis Leagues

Super Senior Mixed Doubles

6.0 -- Sun City Grand Slammers in first at 3-1

7.0 -- Sun City Love Bugs in first at 4-0

8.0 -- Brays Islanders in first at 4-0

YOUTH SOCCER

CoastalStates Bank Youth Soccer Tournament

End-of-Season Championship Games

6-7 Boys (Red Division)

Floors To Go 2, Frosty's Italian Ices & More 1

6-7 Boys (Blue Division)

Wright Home Services 4, Adventure Radio 3 (OT)

8-9 Boys

Lwood's 4, Billy Wood Appliance 2

10-11 Boys

HH Rotary 1, Low Country Paver 0

12-15 Boys

Island Rec/Torin 1, Island Rec/Christian 0

6-7 Girls (Red Division)

Kelca Counters 3, Pink Magazine 2 (OT)

6-7 Girls (Blue Divison)

Custom Audio Video 1, Adventure Radio 0

8-9 Girls

HH Humane Association 1, The Courtyard Supply 0

10-11 Girls

The Smokehouse 5, Silverscapes 1

12-15 Girls

Seaside Chiropractic 2, HH Volkswagen 1

Island Rec Spring Soccer Standings

Girls 6-7

SC Bank & Trust 8-1-0

Coastal Security 7-1-1

Kelca Counters 6-2-1

Pink Magazine 6-3-0

HH Volkswagen 5-4-0

League Of Women Voters 4-4-1

The Westin Resort & Spa 3-3-3

Vanlandingham Rotary 4-4-1

Adventure Radio 2-6-1

Custom Audio Video 2-6-1

Coligny Plaza 1-5-3

CH2 0-9-0

Girls 8-9

The Greenery 6-1-3

The Courtyard Supply 6-3-1

Go Tri Sports 6-4-0

HH Humane Association 4-2-4

Amigo's Bluffton 3-4-3

Island Getaway 2-4-4

Palmetto Kiwanis Club 0-9-1

Girls 10-11

Silverscapes 6-3-0

The Smokehouse 5-2-2

Pink Magazine 5-3-1

HH Volksgagen 0-8-1

Girls 12-15

The Greenery 4-1-4

Island Tire 4-3-2

HH Volkswagen 3-4-2

Seaside Chiropractic 3-6-0

Boys 6-7

HH Auto Service 9-1-0

Floors To Go 9-1-0

Big Fat Coupon Book 6-2-2

Rainbow International by High Tide 5-3-2

Frosty's Italian Ices & More 5-4-1

Low Country Podiatry 4-6-0

Mad Dogs 4-6-0

Global Golf 3-7-0

Wright Home Services 2-7-1

Go Tri Sports 2-7-1

Adventure Radio 2-7-1

Boys 8-9

Lwood's 8-2-0

Billy Wood Appliance 7-2-1

Parrot Cove Grill & Bar 7-2-1

Hargray 6-3-1

HH Auto Service 2-6-2

HH Marriott Resort & Spa 1-8-1

HH Humane Association 1-9-0

Boys 10-11

The Courtyard Supply 5-2-2

The Sanctuary Day Spa 4-4-1

Low Country Paver 4-5-0

HH Rotary 3-5-1

Boys 12-15

Island Rec/Christian 5-2-1

Island Rec/Torin 2-3-3

Island Rec/Hoagland 2-4-2

PALS Bluffton Spring Standings

8-9 Girls

Floyd 10-0-1

Gray 6-2-3

Lewis 5-3-3

Rose 3-5-3

Anderson 3-7-1

Badon 0-10-1

10-12 Girls

Orlando 8-1-1

Taylor 8-1-0

Covington 4-4-2

Anderson 4-3-2

Turner 4-4-1

Bonhag 1-8-0

Stephens 0-8-2

13-15 Coed

Torlina 4-2-0

Drake 3-2-1

King 2-2-2

Rennix 2-3-1

Chapman 0-3-2

8-9 Boys

Lucas 9-0-0

Baez 7-2-1

Polcari 6-3-0

Barnholdt 4-2-3

Rasmussen 4-5-0

Prado 3-5-2

Pierre 3-5-2

Esquivel 1-8-0

Binder 1-9-0

10-12 Boys

Watkis 7-0-3

Hundley 7-2-1

Martin 6-1-2

Lewis 4-2-3

Mayers 3-2-4

Umana 4-5-1

Macias 2-7-0

Rennix 1-8-0

Evans 1-8-0

PALS Beaufort Spring Standings

8-9 Girls

Fusion 5-1-1

Galaxy 4-1-2

Hurricanes 3-3-1

Fire 3-3-1

Stingrays 0-7-1

8-9 Boys

Blast 7-0-1

Galaxy 3-2-3

Cosmos 3-2-3

Hurricanes 3-3-1

Fire 0-9-0

10-12 Girls

Strikers 5-0-3

Galaxy 3-1-4

Fire 2-4-3

Revolution 1-3-3

Fusion 1-4-3

10-12 Boys

Fire 6-1-1

Galaxy 6-2-0

Blast 5-2-1

Strikers 5-1-0

Hurricanes 2-4-0

Fusion 1-7-0

Revolution 0-8-0

13-15 Coed

Strikers 6-1-0

Blast 5-2-1

Cosmos 5-3-1

Sweepers 1-6-1

Stingrays 1-6-1

YOUTH SOFTBALL

Beaufort County PALS Standings

Angels

Wisconsin 7-3

Baylor 7-5

Auburn 6-4

Michigan 6-4

LSU 5-5

Georgia Tech 2-7

Kansas St. 2-8

Ponytails

Arizona St. 10-1

Wisconsin 8-3

LSU 7-3

Auburn 7-5

Georgia Tech 4-6-1

Kentucky 1-9-1

Michigan 0-10

YOUTH BASEBALL

Beaufort County PALS Standings

Minors

Notre Dame 9-0

Auburn 9-2

Colorado St. 8-3

Miami 7-3

Oklahoma St. 6-2

Georgia Tech 6-4

LSU 6-4

Kansas St. 4-7

Wisconsin 3-8

Arizona St. 2-8

Maryland 2-8

Alabama 2-8

Kentucky 2-9

Ozone

Florida St. 10-1

Arizona St. 8-2

Notre Dame 7-3-1

Auburn 7-4

Kansas St. 7-4

Wisconsin 5-4-1

Miami 5-6

Maryland 2-7

Kentucky 2-7

LSU 2-9

MCCS North Carolina 1-9

Dixie Boys

Gators 7-1

Diablos 6-1

Auburn 2-4

UNC 2-5

Red Sox 0-7

  Comments