Recreation

Recreation Results, May 15

CHIPS & PUTTS

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held May 11; Format: Criers tournament; Flight 1 -- 1. Susan Knopp; 2. Chris Kohlepp; 3. Sheila Johnson; Flight 2 -- 1. Carlene Ingarozza, 2. Carol Sullivan, 3. Barbour Childress; CTP -- Doris Prendergast.

Results of MGA tournament held May 12; Format: Low gross, low net, 2 better ball of 4; 1. Bill Junga, Jerry Cutrer, Bill Hoff, Ed Rainey; 2. Tom Vater, Hugh Terreri, Kent Mittelberg, Jim Davies; CTP -- Tom Vater.

Fripp Island

Results of Womens Golf Association tournament held May 10; Format - FNS - Individual - Mixed - Full Flight; 1. Nancy Connell, 2. Nancy Zimar, 3. Micki McCormick, 4. Gail Jordan, 5. Joyce Zanone, 6. Jean Wetzel.

Lady's Island

Resutls of Men's Golf Association held May 12; Format: Two Man Team One Best Net; 1. Frank Vasata, Ben Franklin; 2. Herman Gaither, John Sheppard; 3. George McMurtry, Joe McNall; 4. (tie) John Marvin, Jack Shaffer; 4. (tie) Tom DeGray, Ben Hill; 4. (tie) John Dansby, Tom Burnett; CTP -- Tom Glans, Ben Franklin, George McMurtry, Joe McNall.

Results of tournament held May 10; 1. Bunny Rock, 2. Mary Whitman, 3. Nancy Maurer.

Moss Creek

Results of Men's day held May 10; Format: 1 best ball of 2 net; Flight 1 -- 1. R. Bates, P. Kruzelock; 2. L. McPheeters, D. Muller; Flight 2 -- 1. (tie) G. Jones, R. Deserrano, F. Lombardi, R. Cochran; Flight 3 -- 1. P. Halsey, M. Levine; Flight 4 -- 1. J. Morris, M. Hartnett.

Results of Ladies day held May 11; Format: 6-6-6; Flight 1 -- 1. Donna Cawthon/Sheila Block; Bobby Sue Earnhardt/Jane Selby; 2. Marinell Altizer/Cheryl Smith; Kathy Eyet/Linda McCarron; Flight 2 -- 1. Miriam Fulling/Pixie Scheer; Joan Hartnett/Janet Morris; 2. Mary Jane Reeves/Gail Clark' Katy Myer/Joanne Dahl.

Results of Ladies Nine tournament held May 12; Format: 1 of 3 Stableford; 1. Sandy Lachenauer, Allison Lachenauer, Joy Gibbons; 2. Gail Clarke, Katy Myer, Kathy DeVore.

Okatie Creek

Results of WGA Chatterton Charity Classic held May 5; Format: Two person team-best ball; 1. Linda Anderson, Linda Lee, Kay Miller, Jean Schmidt; 2. Peg Marino, Helen McAleer, Linda Jones, Dorothy Brown; 3. AB Harriet Bender, Joan Brunton; CD Joyce Sargent, Rosemarie Monteleone; 4. Julie Ruske, Bonnie Buckley, Suzan Crane (blind draw); CTP -- Nancy Cosky, Marilyn Booher, Jane Deakin, Ruth Kimball; Closest to the Line -- Bette Lynch, Linda Deschene.

Palmetto Hall

Results of Women's Golf Association tournament held May 10; 1. Patty Zensinger, 2. Deb Korthase, Laura Hrubi; Low Gross -- Deb Korthase; Low Net -- Patty Zensinger, Laura Hrubi, Camille DeJianne, Verlyn Beck; CTP -- Elizabeth Jackson, Becky Cederholm, Mary Ann Worley, Patty Zensinger; Birdie -- Laura Hrubi.

Rose Hill

Results of MGA Member-Member held April 30 and May 7; Format: Best Ball of 2; 1. Hastrich and Kelly; 2. Carroll and Powers; 3. Kelsey and Namba; 4. Timcoe and Vavoso; 5. C. Gagliardi and Scott; CTP -- Pat Gurganus.

Results of MGA Men's Day held May 10; Format: 2 Best Balls of 4; 1. Bill Shipe, Mike Danyi, George Kelly, Bill Smith; 2. Jerry Wells, Dave Bullett, Ed Scott, Greg Vavoso; CTP -- Bill Shipe; Low Net -- Mike Danyi.

Results of LGA Ladies Day held May 11; Format: Beat 12 Holes - Individual; 1. Terry Boyer, 2. Sydney Maddox, 3. Ady Lamantia, 4. Charlotte Timcoe; CTP -- Anne Quigley.

Senior Men's Golf Associaton

Results of tournament held May 9; Format: Individual Stableford; 1. William Mackey, 2. Jeremy Willert, 3. Jock McLean, 4. Lawrence Bentley, 5. William Blazek, 6. William Smith, 7. William Mott; CTP -- Don Lorenz, Bobby Allen.

  Comments