Recreation

Recreation Results and Standings, April 20

CHIPS & PUTTS

Country Club of Hilton Head

Results of WGA/MGA tournament held April 14; 1. MGA; Team Closest to the Pin -- Leslie Gilroy and Janice Gierer.

Results of Men's day held April 16; Format: The Waltz; Flight 1 -- 1. John Rychak, Dwight Hunting, Robert Onorato, Bruce Wilson; Flight 2 -- 1. Bill McCourt, Bill Junga, Bill Smith, Frank Brill; Closest to the Pin -- Dr. John Rychak 15 feet.

Dolphin Head

Results of Friday Men's Group held April 15; Format: Best Ball; 1. Larry Fout, Bob Boyd, Doug Hancock; 2. Jim Walsh, Art Leesman, Gene Passmore; 3. Carl Schmidt, Jim Muehlberger, Lamar Finch.

Hidden Cypress

Results of the Sun City 9 hole couples golf event held April 8; Flight 1 -- 1. Bob and Beth Newmarker, 2. Jim and Maria Hogan, 3. Rita Novak and Clifton George, 4. Paul and Joyce Adams, 5. Fern and Claudette LaBranche; Low Putts: Tom and Donna Cantwell; Flight 2 -- 1. Jim and Barbara White, 2. Tom and Linda Jones, 3. Frank and Lydia Rettich, 4. George and Dolores Mangi, 5. Janet Haysom and George Campot, 6. Joan and Roge Clermont; Low Putts: Harlee Newlands and Richard Jankowski.

Results of WGA 18 Hole League held April 14; Format: AB vs AB/CD vs CD-1 designated ball; Flight AB -- 1. Jean Horan, Dale Finn; 2. Ethel Johnson, Caroline Reneau; 3. Eileen O'Connell, Marilyn Shaw; 4. Eleanor Kiel, Jan North; 5. Rita Novak, Harriet Bender; Flight CD -- 1. Marilyn Schaeffer, Sally Serrago; 2. Joyce Sargent, Marilyn Willenbrink; 3. Karen Meyers, Suzan Crane; 4. Darlene Abshier, Leslie Barenberg; 5. Mary Seib, Erma Morissette.

Results of the Sun City Couples golf tournament held April 17; Flight 1 -- 1. Tullie/Tuney, 2. Fox/Dion; 3. Hawkins/Bingham/Klein; 4. Reichard/Finn; Flight 2 -- 1. Corcoran/Handel; 2. Schaeffer/Gordon; 3. Kosloff/Vozel; 4. Nickell/Schaller/Perkins; Flight 3 -- 1. Haysom/Campot/Albert; 2. Abel/McLauren/Harrison; 3. Greenly/Reneau; Flight 4 -- 1. Jones (tom) Montgomery; 2. Blakey/Cosgrove; 3. Laakso/McClain.

Moss Creek

Results of Men's White Tee tournament held April 18; 1. B. Lorriman, J. Morris, W. Buxton, J. Belinksi; 2. (tie) J. Danneker, W. Richman, B. John, A. Varian.

Results of Men's day held April 19; Format: Individual Stableford/South Course; Flight 1 -- 1. C. Beltman, 2. (tie) R. Reynolds, D. Muller; Flight 2 -- 1. P. Schulz, 2. R. Hudson, 3. D. Quattropani; Flight 3 -- 1. J. Harris, 2. M. Cromey, 3. B. Mott; Flight 4 -- 1. (tie) H. Hayman, D. Reynolds; 3. G. Barnes.

Oyster Reef

Results of Ladies day tournament held April 12; Format: Tennessee Waltz; 1. Marty Eidemiller, Judy Kay, Ruth Schroeder, Linda Mikita; Chip Ins: Marty Eidemiller.

Results of Men's day tournament held April 13; Format: 2 Odd/1 Even; 1. John Mikita, Dave Ralff, Larry Bentley, Don Lawrence.

Results of Ladies day tournament held April 14; Format: 1 Odd/2 Even; 1. Margita Rockstroh, Flo Aromando, Mary Lefer, Sandra Higgins.

Results of Sunday Scotch tournament held April 10; Format: 2 Best Balls; 1. Loretta and Bernie Russ, Judy and Gene Kay; 2. Judy Mclaughlin, Larry Bentley, Judy Holmes, John Holihan.

Palmetto Hall

Results of Women's Golf Association tournament held April 12; 1. Jane Aurandt, 2. Deb Korthase, maryJo Bird; Low Gross: June Somers; Low Net: Jane Aurandt, MaryJo Bird, Deb Korthase; Chip Ins: Bev Banino, Becky Cederholm; Birdies: Deb Korthase, Jane Aurandt; Closest to the Pin -- Robbie Raddin, Sue Laxdal.

Spanish Wells

Results of Men's day held April 15; Format: Better Ball of Partners; 1. Jim Benford and Jeff McConnell; Skins: Ian Gudgeon, John Pagluica, Dick Rigler, Joe Zimmerman.

TENNIS

Hilton Head Island Tennis Leagues

Adult standings

2.5W -- Spanish Wells Spa Girls, CC of HH Ynots tied in first at 7-2

3.0M -- SCYC Working Stiffs in first at 6-2; clinched championship

3.0W -- SCYC Yachtas, Wexford Crush tied in first at 8-2; Yachtas lead in TennisLink standings

3.5M -- SCYC Miscreants in first at 11-1; clinched championship

3.5W -- SCYC Yachtas Delight in first at 10-0, clinched championship

4.0M -- PRRC Sun Devils in first at 7-1

4.0W -- Sea Pines Smashers in first at 9-0; clinched championship

4.5M -- PDTC, SBRC Hogg Doggs tied in first at 3-3; PDTC ahead in TennisLink standings

4.5W -- South Beach Swingers in first at 6-0; clinched championship

5.0M -- HHI 5.0 Men -- only one team

5.0W -- HHI 5.0 Women -- only one team

Senior standings

3.0M -- Moss Creek Tornadoes in first at 8-0, clinched championship

3.0W -- Haig Point Marshside Mamas in first at 11-0, clinched championship

3.5M -- Flight I: Indigo Run winner in playoff; Flight II: CCHH Barbarians in first; Indigo Run defeated CCHH in playoffs

3.5W -- Flight I: Palmetto Dunes PDQ winner in playoff; Flight II: South Beach Sandspurs winner; Sandspurs winner in level playoff.

4.0M -- Wexford Witness Protection in first at 8-1, clinched championship

4.0W -- Port Royal Herricanes in first at 8-0; clinched championship

4.5M -- South Beach Hogg Doggs in first at 6-0; clinched championship

4.5W -- PDTC Volley Dolls in first at 3-0; clinched championship

Men's 70s Interclub 3.5/4.0 Spring League

2nd Season -- Indigo Run, Spring Lake Pariahs, Spring Lake Greyhawks tied in first at 1-0

Coastal Carolina Tennis

Adult standings

2.5W -- Oldfield in first at 5-0, clinched championship

3.0M -- Hampton Hall Cubs -- only team entered

3.0W -- Colleton River Club in first at 5-2

3.5W -- Hampton Lake Hotshots in first at 6-1

4.0M -- Habersham Hammers in first at 4-1

4.0W -- Beaufort Sea Islanders in first at 3-0; championship clinched

4.5M -- Beaufort in first at 2-0

4.5W -- Beaufort Ball Stompers, Beaufort Sea Islanders tied in first at 3-1

Senior standings

3.0M -- Habersham Half Volleys in first at 9-2

3.0W -- Sun City Volley Dolls in first at 10-0, clinched championship

3.5M -- Sun City Challengers in first at 10-0, clinched championship

3.5W -- Sun City Violet Offenders in first at 10-0

4.0M -- Hampton Lakers in first at 11-0

4.0W -- Spring Chix, Sun City Tidal Waves tied in first at 8-1

4.5W -- Berkeley in first at 4-0, clinched championship

  Comments