Recreation

Recreation Results and Standings, April 10

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of 18-hole ladies tournament held March 31 and April 7; Format: Member-Member; 1. Jane Joseph, Barbara Slagowitz; 2. Yurri Levonowich, Cynthia Gorski-Popiel; 3. Linda Wittstock, Carol DeKany; 4. Elaine Horstmyer, Susie Page.

Results of 9-hole ladies tournament held April 7; Format: Crier; 1. Gladys Prol, Betsy Pehrson; 3. Louise Williams, Judy Peters.

Country Club of Hilton Head

Results of MGA tournament held April 7; Format: MGA Championship; Overall Champion: David Fronek; Flight 1 - 1. Bill McCourt, 2. John Winnestaffer; Flight 2 -- 1. John Carter, 2. Dick Kelly; Flight 3 - 1. Joe Graham, 2. Roger Johnson; CTP -- Jim Donham.

Dolphin Head

Results of ladies tournament held April 6; Format: 2 person scramble; Flight 1 -- 1. Carolyn Cubley and Char Bradeen; 2. Pat Rapp and Kathy Enders; 3. (tie) Catherine Curran and Gerry Mallee; Barbara Voigt and Barb O'Brien; Flight 2 -- 1. Kathy Loppnow and Elaine Letizia, 2. Helen Heberton and Chris Flanagan; 3. Sherry Bartels and Lynn Schmidt; 4. (tie) Patsy Boyle and Carol Fellner, Arline Levit and Bobbe Carota.

Fripp Island

Results of tournament held March 29; Format: Wee-tee - one best ball; 1. Rita Michals, Carol Middleton, Susan Young, Eunice Caro; 2. Nancy Connel, Carrie Catlin, Susan Briggs.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association held April 7; Format: Individual Point Quota; Flight A: 1.Tom DeGray, 2. Henry Bruner, 3. (tie) Jon Dansby and George McMurtry; Flight B: 1. Tom Glans, 2.Tom Richardson, 3. Ross Somers; Flight C: 1. Joe McNall, 2. (tie) John Sheppard and Hugh Whitman; CTP -- Jack Shaffer, Tom DeGray, Tom Glans, Tom Glans.

Moss Creek

Results of Ladies day tournament held March 23; Format: 1-2-3; Flight 1 -- 1. M.J. Reeves, K. Klingamen, C. Smith, B. Lozan; 2. (tie) J. Minnich, M. Mahone, D. Hengemuhle, C. Johnson, J. Natale, J. Reynolds, P. Finnie, M. McGuinn.

Results of Sadie Hawkins tournament held April 2; Format: Front 9/Better Ball & Back 9/Chapman; Overall Gross Champions, Susan Carlson and Bob Lampe; Overall Gross Runner-Ups - Brenda Lozan and Sam Nutty; Tie for Overall Net Champions - Margo McGuinn and Don Nontelle, Debbie Hengemuhle and Mike Levine; First Flight: 1st Gross -- Penny Calf and Mike Anzivino; 1st Net -- Joy McGavisk and Larry Block; 2nd Net -- Jan Alpert and Mike Wirtzberger; 3rd Net -- Bobby Sue Earnhardt and Russ Reynolds; Second Flight: 1st Gross -- Sherry Robinson and Steve Ciuni: 1st Net -- Joyce Wahlrab and Dick Eyet; 2nd Net -- Edie Mott and Bill Weagly; 3rd Net: Deon Nonetelle and Jerry McGuinn; Third Flight: 1st Gross -- Janet Lombardi and Jack Layton; 1st Net: Flip Cummins and Bill Cawthon; 2nd Net: Joanne Reynolds and George Barnes; 3rd Net: Kathy Eyet and Charlie Waller; Fourth Flight: 1st Gross -- Ginny Quattropani and Roger Scheer; 1st Net -- Jane Selby and John Heidacher; 2nd Net -- Marion Mahone and Herb Crispell; 3rd Net -- Sandra O'Connell and Paul Schulz; CTP -- Lee Richardson, Debbie Hengemuhle, Russ Reynolds, Judy Minnich.

Results of Ladies day tournament held April 6; Format: 1-2-3; Flight 1 -- 1. M.J. Reeves, K. Klingamen, C. Smith, B. Lozan; 2. (tie) J. Minnich, M. Mahone, D. Hengemuhle, C. Johnson, J. Natale, J. Reynolds, P. Finnie, M. McGuinn.

Results of Ladies nine tournament held April 7; Format: 1 of 3 Shambles; 1. Joyce Eastman, P.J. Leonhardt, Edie Birkett; 2. Wendy Robinson, Patti Merritt, Kathy DeVore; 3. Sandy Belinske, Pat Coghlan, M.J. Reeves.

Okatie Creek

Results of WGA 18 Hole League tournament held April 7; Format: Team 5, 4, 3 Net; 1. Bonnie Hawkins, Jan North, Marilyn Schaeffer, Dolly Thompson; 2. Barbara Gonsalves, Jean Nerone, Nancy Collins, Barbara Montgomery; 3rd (tie) Jo Rossini, Sharon Oehmann, Nancy McLaurin and Pris Jones; Betty Smith, Sheila Divvens, Pat O'Connor and Darlene Abshier; Julie Ruske, Rita Novak, Rose Orsino and Pat Kemph; Linda Pucko, Marci Rotelle, Betty McMillion and Erma Morissette.

Rose Hill

Results of LGA Ladies Day tournament held April 6; Format: Tons of Fun Tounament; 1. Charlotte Timcoe, 2. JoAnn Bauer, 3. Ady LaMantia, 4. Carol Craddock; CTP -- Shirley Dehond.

Sanctuary

Results of tournament held April 6; Format: 1 Best Balls of 2; 1. Jane Abrams, Paula Loughlin; 2. Dale Joy, Karen Burke.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held April 4; Format: 2 man better ball; Flight A - 1. Chris Morris, Arthur Abrams; 2. Greg Wojcik, Pat Murphy; Flight B - 1. Michael Jenner, Richard Tucker; 2. Rick Thompson, Donald Herring; Flight C - 1. Curt Tyrrell, Mike O'Hagan; 2. Don Mikkelson, David Watson; Flight D - 1. Thomas Hyde, Jack Ide; 2. Steve Tibey, Don Fearman; CTP -- Jack Ide, Patrick Matlock, Jim Wood, Henry Pratt.

SOFTBALL

Sun City Softball Club Standings

National League

Sigler's 9-3

Elite Therapy 6-5

Door 2 Door Cleaners 5-5

Go 2 Guy 5-5

Liberty Bank 5-5

Palmetto Eye Specialist 5-5

Mark F. Winn, Attny 4-6

American League

Katie O'Donald's 10-0

Jocelyn's Hair Studio 7-3

Coastal Carolina Hospital 4-5

Spires Wilder Wealth Mgmt. 4-6

Weichert Realtors 3-7

British Open Pub 2-8

Hidden Cypress Grille 2-8

  Comments