Recreation

Recreation Results, Standings and Tee Times, March 13

CHIPS & PUTTS

Dolphin Head

Results of Nifty Niners event held March 9: Format: 1 bb of 4; 1. Sue Aymond, Nancy Young, Kathy Buda, Helen Luecke.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Men's Day event held March 9: Format: 2 Best Balls of 4 Net Skins; No. 1 Lou Kollar, Don Fearman, Dan Clauer; No. 6 Jerry Boyer, John Costanzo, Gary Brashear; No. 7 Ron Raih, Roger Halpin, Victor Manuele; No. 9 Hub Green, Al Waleko, Larry Schmidt; No. 12 Gary Ghent, Tom Fitzgerald, Dan Barry; No. 15 Rick Hayward, Abby Petkov, Jack Case; CTP -- John Varol, John Preston, Joe Walter, Gary Brashear.

Ladies Day results from March 8: Format: 1 Best Ball of 4 Net; 1. Marcia Bader, Marianne Kinsey, Jordan Millice, Ben Smith; 2. Esther Costanzo, Diane Henson, Louise Bellace, Ricky Boerner; CTP -- Ricky Boerner, Marcia Bader, Ginny Costa, Mary Eighmy.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association event held March 10: Format: Two Best Net; 1. Tom DeGray, Dick Hobbs, Jack Shaffer, Ben Franklin; 2. Herman Gaither, George McMurtry, Tom Glans, Powell Christian; 3. John Dansby, Ross Somers, Carl Rehberg, Paul Archer; CTP -- Joe McNall, John Kneeland, Paul Archer, Ross Somers.

Palmetto Hall

Results of WGA event held March 8 at the Cupp Course: Format: Best Two Balls Tournament; 1. Deb Korthase, Laura Hrubi, Amber McElhaney, Verlyn Beck; 2. Liz Hall, Camille DeJianne, Bev Banino, Penny Wallhaus; 3. Kathy LaBonte, Jane Aurandt, Maureen Smith, Patti Johnson; 4. Marilyn Zeleznik, Mary Princing, Donna Sanders, Carol Salemi; 5. MaryAnn Worley, Lois Mastro, Lorraine Donaher; Low Gross -- Marilyn Zeleznik; CTP -- Amber McElhaney, Kathy LaBonte, Camille DeJianne; Chip-ins -- Verlyn Beck, Amber McElhaney, Maureen Smith, Kathy LaBonte, Patti Johnson; Birdie -- Liz Hall.

Rose Hill

LGA Ladies Day results from March 9: Format: Odds & Evens; 1. Terry Boyer, Mateja Johnson, Pat Hannin, Shirley DeHond; 2. JoAnn Bauer, Syd Maddox, Charlotte Timcoe, Joan Davis; CTP -- Syd Maddox.

MGA Men's Day results from March 8: Format: Points Game; 1. Jerry Wells, Charlie Gagliardi, Bill Smith; 2. Bill Shipe, Wally Maxwell, Bruce Craddock, Bob Wright; CTP -- Don Hemenway; Low Net -- Bob Williams.

Sanctuary

Results of Ladies Golf Association event held March 9: Format: 2 Person Stableford; 1. Betsy Garrett, Teri Maude; 2. Karen Burke, Lynn Davis.

RUNNING

Shamrock Run 5K Results

Saturday, at Hilton Head Island

(For a list of age group winners, go to islandpacket.com/sports/local/recpage and see the attachment with the Recreation Results for March 13)

Top Finishers -- Male

1. Jack Felix, 17, Hilton Head Island, 15:34

2. Jeff Ford, 22, Hilton Head Island, 17:12

3. Jose Hernandez, 40, Hilton Head Island, 17:58

Top Finishers -- Female

1. Cindy Adams, 21, Oakton, Va., 19:56

2. Kylee Witchey-Clemen, 24, Fox Chapel, Pa., 20:01

3. Kelly Sampson, 34, Waverly, Iowa, 21:01

SOFTBALL

Sun City Softball Club Standings

National League

Sigler's 3-0

Palmetto Eye Specialist 3-1

Door 2 Door Cleaners 2-1

Elite Therapy 2-1

Go 2 Guy 2-1

Liberty Bank 2-1

Mark F. Winn, Attny 1-2

American League

Katie O'Donald's 3-0

Jocelyn's Hair Studio 2-1

Spires Wilder Wealth Mgmt. 1-2

Weichert Realtors 1-3

British Open Pub 0-3

Coastal Carolina Hospital 0-3

Hidden Cypress Grille 0-3

TEE TIMES

HHIJGA

Today, at Sea Pines CC

Boys 18 holes

12:30 -- North, P; Hoisington, Tate; Moody, B; Fickes, J.

12:40 -- Simonsen, T; Lindstrom, G. Hoisington, Troy

12:50 -- Nimmer, B; Phillips, J; Brehany, P.

1:00 -- Fox, S; Jenkins, B; Budidharma, N.

Girls 18 holes

1:10 -- Hammonds, B.; Lezcano, N.; Nizolek, K.

Boys 9 holes

1:20 -- Orischak, A; Fick, B; Ziegler, J; McGuire, M.

Girls 9 holes

1:30 -- Beckel, K; Tobin, J; Eddy, A; Trimmer, H.

  Comments