Recreation

Recreation Results and Standings, March 9

CHIPS & PUTTS

Country Club of Hilton Head

Results of tournament held March 5; Format: 6-6-6; 1. Pat Cauller, David Fronek, Jeffrey Ford, Kent Mittelberg; 2. Nathan Mitchell, Dwight Hunting, Max Schlitter, Robert Denn; Closest to the Pin -- William Junga 17 feet 6 inches, Robert Faust 19 feet 6 inches.

Dolphin Head

Results of Nifty Niners tournament held March 2; Format: Low putts; 1. (tie) Sue Aymond, Marilyn Rego; 2. (tie) Tie Jan Stroh, Margo Atwood.

Results of Ladies tournament held March 2; Format: BB of Cart; 1. Bette Taylor, Gerry Mallee, Sharon Timmerman, Arline Levit; 2. Barbara Voigt, Cleo Krecker, Audrey King, Kathy Loppnow; 3. Nancy Sylvia, Judy Walsh Kay Bennett, Roz Von Der Linden.

Results of tournament held March 4; Format: Low Gross, Low Net; Ace of the month: Jim Young, Flight 1 low net: Ed Ploszaj, 2. Bob Szczerbicki; 3. (tie) Mack McCaffrey, Lamar Finch, Flight 2 -- 1. Bill Rupp, 2. Bob Boyd; 3. Larry Fout; Low Gross: Kent Replogle.

Fripp Island

Results of Women's Golf Association tournament held March 1; Format: Cat Fight; 1. Brenda Thibodeau, Judy Hummer, Eunice Caro; 2. Joyce Zanone, Sandy Buschur, Barb Furst/Blind; 3. Micki McCormick, Jean Wetzel, Gen LaPolla; 4. Ricki Doolittle, Ellen Long, Susan Briggs.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Men's Medal Play event held March 2: Net White tees -- 1. Dan Barry, 2. George Marshall, 3. Neal Hambleton, 4. Tom Fitzgerald; White Tee Gross -- 1. Don Creamer, 2. Vincent DiCanio, 3. Frank Raiti, 4. John Varol; Green Tee Net -- 1. John Baumann; Net Blue tees -- 1. John Henderson; Blue Tees Gross -- 1. Wayne Saunders; CTP -- Beau Patterson, Beau Patterson, John Kern, Jim Delmore.

Results of Ladies Day Medal Play event for March: Gross -- 1. Ginny Costa, 2. Anita Jewell; Net -- 1. Diane Henson, 2. Katie Jones, 3. Marianne Kinsey; Qualifiers -- Gross, Diane Henson; Net, Katie Jones; CTP -- Ginny Costa.

Results of Sadie Hawkins Day event held March 6: Format: 2-person scramble; 1. Mike Flint & Vicki Stang, 2. John Welty & Cheryl Schmidt, 3. Kay Flint & Wil Stang, 4. Nick Stevens & Marta Hayward, 5. Lois Clauer & Bill Fitzpatrick, 6. Ben Johnson & Linda Tibey, 7. Jim Levesque & Wendy Feeney, 8. Wayne Saunders & Diane Henson, 9. George Marshall & Mickey Fearman, 10. Marv Lich & Jean Henderson. CTP -- Mickey Fearman & George Marshall, Lori Witz & Marshall Grimes.

Hampton Hall

Results of Ladies event held Feb. 26: Format: 5 best net front, 4 best net back; 1. D. Fagan, 2. P. Hannock, 3. S. Titus, 4. M. Schomp.

Results of Ladies event held March 5: Format: 4 even holes front, 5 odd holes back; 1. J. Burgess, 2. M. Thomas, 3. K. Williams.

Hidden Cypress

Results of Women's Golf Association held March 3; 1. Maureen O'Hara, Mickey Doyle, Dorothy Fitzpatrick and Rosemary McBee.

Results of WGA 18 Hole League tournament held March 3; Format: Step Aside Scramble; 1. Maureen O'Hara, Jackie Harten, Betty McMillion and Dorothy Brown; 2. Anita Fox, Dianne Couper, Mary Seib and Maureen Keller; 3. Tina Climo, Ginny Stepko, Nancy Collins and Barbara Montgomery; 4. Linda Deschene, Darlene Abshier and Deb Kennedy; 5. (tie): Bonnie Hawkins, Snooks Brock, Marilyn Schaeffer and Pris Jones; Linda Pucko, Betty Smith, Barbara Partridge and Rose Orsino; Barbara Gonsalves, Mickey Doyle, Dot Fitzpatrick and Rosemary McBee.

Island West

Results of tournament held March 2; Format: Best Ball of Two; 1. P. Van Alstyne, L. Baker; 2. D. Glover, S. Petro; Closest to the Pin -- J. Waffle 17 feet 2 inches.

Moss Creek

Results of Men's White Tee event held March 7; 1. N. Argast, R. Bish, G. O'Connell; 2. P. Diblasi, R. Siemms, W. Richman.

Results of Men's Day held March 8: Format: 2-man Chapman; Flight 1 -- 1. J. Jourdan, D. Muller; 2. (tie) R. Bates, J. Anderson; 2. (tie) T. Andreas, C. Waller; Flight 2 -- 1. D. Heney, T. Patnaude; 2. D. Hunter, D. Dahl; Flight 3 -- 1. (tie) W. Ding, Dunlap; 1. (tie) H. Sawyer, G. Solari; 3. R. Deserrano, M. Thompson; Flight 4 -- 1. T. Forrest, D. Reynolds.

Palmetto Hall

Results of tournament held March 1; Hills Course: 1. Marilyn Zeleznik, 2. Becky Cederholm; Low Gross: Marilyn Zeleznik; Low Net: Mary Jo Bird, Margot Forbell, Deb Korthase, Lynne Miller; Closest to the Pin -- Margot Forbell, Laura Hrubi, Marilyn Zeleznik, Becky Cederholm; Chip-Ins: Becky Cederholm, Birdies: Deb Korthase.

Results of Men's group tournament held March 2; Cupp Course: 1.Bobby Allen, Joe Wieczorek, Pete Smith, Paul Bry, 2. George Salemi, Mike Danoff, Fred McNamee, 3. Walt Cederholm, Gus Christ, Bob Richardson, 4. Bill Minik, Rainer Kuenkel, Tom Renshaw, Rick Smith, 5. Skip Thomas, Rick Kasper, Esko Riikonen, Don Tuckey, 6. Brad Tufts, Ray McElhaney, Roy Haynes, Randall Sigmund, 7. David Henson, Frank Sutera, Richard Miller, Bob Poveromo, 8. Steve Laxdal, Tony Malone, Bob Bowden, Bob Holben; Closest to the Pin -- Ray McElhaney, Bob Poveromo, Steve Laxdal, Esko Riikonen, Frank Sutera, George Salemi, Paul Bry.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day tournament held March 5; Format: Team Stableford; 1. John Carroll, Tod Powers, Charlie Gagliardi, Len Marino (Blind); 2nd: Mike Danyi, Frank Gagliardi, John Klinger, Laine' Santa Maria; Closest to the Pin -- Mike Danyi; Low Net -- Frank Gagliardi.

Results of tournament held March 5; Format: 6's Game; 1. Alison Reese, JoAnn Bauer, Charlotte Timcoe; 2. JoAnn Bauer, Shirley Dehond, Jane Gurganus; 3. Dianne Doherty, Janet Wright, Pat Hannin; Closest to the Pin -- Dianne Doherty.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held March 7; Format: 3-2-1; 1. D. Jones, D. Mikkelson, J. Tennis, J. Gray; 2. Wayne Saunders, W. Cederholm, B. Maloney, H. Quazi; 3. T. Paskins, D. Anderson, B. Szczerbicki, J. Davies; Closest to the Pin -- J. Tennis, D. Nelson, C. Witte, R. Doerr.

Spanish Wells

Results of Men's day held March 4; Format: Match Play vs. Par; 1. Harry Jewett, 2. John Pagluica; Skins: Rick Graff, Harry Jewett, John Pagluica, Dick Rigler.

TENNIS

Hilton Head Island Leagues

Adult standings

2.5W -- CC of HH Ynots in first at 4-0

3.0M -- SCYC Working Stiffs, Wexford Warriors, Spanish Wells Adult Add-ins tied in first at 2-1

3.0W -- SCYC Yachtas, Wexford Crush, South Carolina No Faults tied in first at 3-1

3.5M -- Yacht & Sailing Club Serve Aces, SCYC Miscreants tied in first at 5-1

3.5W -- SCYC Yachtas Delight in first at 5-0

4.0M -- PRRC Sun Devils in first at 4-0

4.0W -- Sea Pines Smashers in first at 5-0

4.5M -- PDTC in first at 2-1

4.5W -- South Beach Swingers in first at 3-0

5.0M -- HHI 5.0 Men -- only one team

5.0W -- HHI 5.0 Women -- only one team

Senior standings

3.0M -- Moss Creek Tornadoes in first at 5-0

3.0W -- Haig Point Marshside Mamas, Wexford Wonders tied in first at 5-0

3.5M -- Flight I: Spring Lake Lakers, Sea Pines Ravens tied in first at 4-1; Flight II: CCHH Barbarians in first at 4-0

3.5W -- Flight I: Palmetto Dunes PDQ, Port Royal Glory Girls tied in first at 5-0; Flight II: South Beach Sandspurs, Spring Lake Cosmopolitans tied in first at 4-1

4.0M -- Wexford Witness Protection, South Beach Wanaguys tied in first at 4-0

4.0W -- Port Royal Herricanes in first at 3-0

4.5M -- South Beach Hogg Doggs in first at 2-0

Men's 70s Interclub Spring League

3.5/4.0M -- Indigo Run in first at 2-0

Coastal Carolina Tennis

Adult standings

2.5W -- Oldfield in first at 2-0

3.0M -- Hampton Hall Cubs -- only team entered

3.0W -- Palmetto Bluff in first at 3-1

3.5W -- Hampton Lake Hotshots in first at 3-0

4.0W -- Beaufort Sea Islanders in first at 3-0

Senior standings

3.0M -- Habersham Half Volleys, Sun City Tennis Ball Busters tied in first at 4-1

3.0W -- Sun City Volley Girls in first at 5-0

3.5M -- Sun City Challengers in first at 4-0

3.5W -- Sun City Violet Offenders, Dataw Islanders tied in first at 4-0

4.0M -- Hampton Lakers, Sun City SunStrokes tied in first at 5-0

4.0W -- Sun City Tidal Waves in first at 4-0

  Comments