Recreation

Recreation Results and Standings, Feb. 9

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of 9 and 18 hole ladies tournament held February 3; Format: Souper Bowl, Low net on 18 holes of Par 3's; Flight A -- 1. Nancy Bowman, 2. Terri Ozley Punky Roger; Flight B -- 1. Pam Ogilvy, 2. Louise Williams, 3. Sheila Rosenbaum; Flight C -- 1. Felicia Pascal, 2. Joanne Gray, Barbara Burtch.

Country Club of Hilton Head

Results of MGA tournament held February 3; Format: 3-2-1; 1. Don Bainbridge, Andy Paternoi (blind), Joe Ingarozza, Frank Brill; 2. Jim Malcolm, Andy Paterno, Kent Mittelberg, Jim Davies; Closest to the Pin -- Roger Post 14 feet 6 inches.

Dataw Island

Results of 9-hole Men's day held February 1; Format: Individual Stroke Play; 1. Larry Weidner, 2. (tie) Bob Googins, Art Bent; 4. (tie) Bob Baker, Chuck Asselin; Closest to the Pin -- Art Bent 4 feet 3 inches and 32 feet 3 inches.

Fripp Island

Results of tournament held February 1; Flight 1 -- Bev Fineis, Kathryn Woolley; Flight 2 -- Pat Howard and Dana Whittle; Flight 3 -- Dianne McGarry, Judy Hummer and Micki McCormick; Flight 4 -- Wylene Martin and Teresa Hergert.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Men's Medal Play held Feb. 2: Net White tees -- 1. Stan Jewell, 2. Steve Tibey; White Tee Gross -- 1. Art LeBlanc; Green Tees Gross -- 1. Tom Briley; Net Blue tees -- 1. Wayne Saunders; Blue Tees Gross -- 1. Bill Stinnett; CTP -- Wayne Saunders, Steve Tibey, Tom Briley, Mike Costa.

Results of February Ladies Medal Play event; Gross -- Diane Henson; Net -- Anita Jewell; Front -- Sandy Marshall, Louise Bellace, Dona Butcher; Back -- Ginny Costa, Anita Jewell, Diane Henson; Overall -- Micky Fearman, Kay Flint, Lois Clauer; CTP -- Dona Butcher.

Hidden Cypress

Results of WGA 18 Hole League held February 3; Format: Throw out one hole per nine; Flight 2: 1. Anita Fox, 2. Ethel Johnson; Flight 3: 1. Snooks Brock; Flight 4: 1. Joanne Druery, 2. Berna Nagel.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association held February 3; Format: Two Man Team One Best Net; 1.Tom Glans, Jack Shaffer; 2. (tie) Ray Plourde, Ben Franklin and Lee Callahan, Tom Burnett; 4.John Dansby, Ross Somers; CTP: Lee Callahan, Joe McNall, Jack Shaffer, John Kneeland.

Moss Creek

Results of Men's Day held February 1; Format: 2 of 4 Stableford Points; 1. Rick Bates, Gene McGurl, BJ Rekdal, Don Muller; 2. (tie) Tom McNutt, Bob VanAuken, Jim Reeves Blind Draw; Lee Richardson, George Jones, Dick Phillips, Blind - Ron Deserrano; 4. Jerry Coghlan, Russ Piccioni, Hank Hayman, Charlie Boles.

Results of Ladies day held February 2; Format: 1 best ball of 3 net; 1. J. Silcox, J. Fulling, J. Gibbons.

Oyster Reef

Results of Ladies 18 holers held February 1; Format: 1 best ball; 1. Flo Aromando, Juliann Wallis, Linda Mikita.

Results of Ladies 18 holers held February 3; Format: 1 best ball (front-gross/back-net); 1. Flo Aromando, Mary Lefer, Judy Kay.

Results of Ladies Nine tournament held February 3; Format: 1 best ball of 3; 1. MJ Reeves, S. Kaminski, J. Patnaude.

Palmetto Hall

Results of WGA tournament held Februray 1; Individual Stableford Tournament Winners: 1. Margot Forbell, 2. June Somers; Low Gross: June Somers; Low Net: Margot Forbell, Verlyn Beck, Lynne Miller CTP: June Somers, Laura Hrubi; Chip-In: Amber McElhaney; Birdies: Mary Ann Worley, June Somers.

Results of WGA tournament held January 27; Week 2: Beauty and the Beast; Winner: Margot Forbell; Low Gross: Kathy LaBonte; Low Net: Debbie Korthase, Margot Forbell, Marilyn Zeleznik, Amber McElhaney; Birdie: Kathy LaBonte; Chip In: Kathy LaBonte; CTP: Kathy LaBonte.

Pinecrest

Results of Mens day held February 1; Format: One best ball on front, Two best balls on back; 1. Jack Cudd, Michael Hughes, Bill Covell, Bob Leonard.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day held February 1; Format: 1-2-3; 1. John Carroll, Hud Molloy, Wally Maxwell, Len Marino; 2. Ernie Hannin, George Kelly, Jim Schwarz, Paul Dofton; Low Net: Len Marino.

TENNIS

Hilton Head Island

Adult standings

2.5W -- CC of HH Ynots, SCYC Dinghy Darlings, South Beach Sirens tied at 1-0

3.0M -- Spanish Wells Adult Add-ins, Wexford SCYC Working Stiffs tied at 1-0

3.0W -- Wexford Crush, SCYC Yachtas, South Carolina No Faults tied in first at 1-0

3.5M -- SCYC Miscreants in first at 3-0

3.5W -- Port Royal Tough Cookies, Moss Creek Phoenix Too tied in first at 1-0

4.0M -- PRRC Sun Devils, Chaplin Park Smash tied in first at 1-0

4.0W -- 4 teams tied in first at 1-0

Senior standings

3.0M -- Moss Creek Tornadoes, Spring Lake Court Jesters, Spanish Wells Ad-Ins tied in first at 1-0

3.0W -- 6 teams tied in first at 1-0

3.5M -- Flight I: 4 teams tied in first at 1-0

3.5W -- Flight I: Palmetto Dunes PDQ, Port Royal Glory Girls tied in first at 2-0; Flight II: Daufuskie Divas, HHCC Alley Cats, PD Closers tied in first at 2-0

Coastal Carolina

Adult standings

3.0W -- Colleton River Club, Palmetto Bluff tied in first at 1-0

Senior standings

3.0M -- Callawassie No-seeums in first at 2-0

3.0W -- Miss Hits of Belfair in first at 2-0

4.0M -- Hampton Lakers in first at 2-0

YOUTH BASKETBALL

Beaufort County PALS Beaufort Youth League

9-10 Boys

Bobcats 7-0

Magic 7-1

Hawks 5-3

Celtics 5-3

Bulls 4-3

Lakers 3-5

Mavericks 3-5

Heat 1-7

Thunder 0-8

10-12 Girls

Sparks 8-0

Shock 8-2

Comets 3-5

Mercury 2-6

Sting 0-8

11-12 Boys

Mavericks 9-0

Bobcats 7-2

Magic 6-3

Heat 6-3

Bulls 4-4

Lakers 4-5

T-Wolves 2-7

Celtics 2-7

Hawks 0-9

  Comments