Recreation

Recreation Results and Tee Times, Jan. 30

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of 18-hole ladies tournament held January 27; Format: Crier; Flight A -- 1. Yuri Levonowich, Punky Roger, 3. C. Gorski-Popiel; Flight B -- 1. Jenny Brymer, 2. Cathy Rubery, 3. jane Johnson; Flight C -- 1. Marion Foster, 2. Lois Hilger, 3. Pam Ogilvy.

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held January 26; Format: Individual Stableford; Flight 1 -- 1. Janet White; Flight 2 -- 1. Carol Sullivan; Flight 3 -- 1. Pat Crofton; CTP -- Carlene Ingarozza.

Results of MGA tournament held January 27; Format: Low Gross/Net - Monthly Medalist; Flight 1 -- Low Gross: Tom Vater, Low Net: Dwight Hunting; Flight 2 -- Low Gross: Dave Rounds, Low Net: Bill Mackey; Flight 3 -- Low Gross: Frank White, Low Net: Pat Falciglia; CTP -- Bill McCourt.

Dataw Island

Results of 18-hole Men's day held January 25; Format: 2 ball plus; 1. Chuck Hinners, Bob Gilchrist, Dick Nalwasky, Paul Kyne; CTP -- Gerry Mueller, Klaus Justsen.

Dolphin Head

Results of Nifty Niners tournament held January 26; Format: Low Net; 1. Sue Aymond, 2. (tie) Pat Berndt, Nancy Young, Jane Fout.

Hampton Hall

Results of Ladies tournament held January 15; Format: Low Net, front, back, overall; Front -- 1. M. Thomas, 2. D. Reese, 3. C. Jones; Back -- 1. K. Williams, 2. M Thomas, 3. S. Brooks; Overall -- 1. M. Thomas, 2. K. Williams, 3. D. Reese.

Results of WGA 18 Hole League held January 21; Format: Low Putts; Flight 1 -- 1. Chris Putnam, 2. Pat Bingham, 3. Bobbie Callaway, 4. Charlotte Jeffrey; Flight 2 -- 1. Marcia Handel, 2. Ethel Johnson, 3. Sharan Oehmann, 4. Jan Janson; Flight 3 -- 1. Ginny Stepko, 2. Jackie Harten, 3. Rita Novak, 4. (tie) Jean Nerone, Peg Marcotte; Flight 4 -- 1. Berna Nagel, 2. Sandi Antonacio, 3. Joanne Druery, 4. Joyce Sargent.

Hidden Cypress

Results from the Sun City Men's Golf Association Individual Gross/Net event held January 26; Flight 1 -- 1st place low net: Fred Finn; Flight 2 -- 1st place low net: Jim Hinkle; Flight 3 -- 1. Ron Albert; Forward Tee Flight -- 1st place low net: Bill Humphrey; Forward Tee Flight 2 -- 1. Charles Newland.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association held January 27; Format: Bear Creek; 1. (tie) Herman Gaither, Tom Glans, Bob deGuzman, Hugh Whitman and George McMurtry, Powell Christian, Don Rood; 3. Tom DeGray, John Dansby, Jack Shaffer, Paul Archer; CTP -- Frank Vasata, Ben Franklin, Herman Gaither, Ben Hill.

Moss Creek

Results of Ladies Nine tournament held January 27; Format: 1 best ball of 3 net - Stableford Points; 1 Joyce Eastman, Judy Patnaude, Elaine Himes; 2. Carole Griffith, Sandy Lachenauer, Ede Birkett.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held January 24 at Sea Pines - Ocean Course Better Ball of 2 Partners; Flight A -- 1. Jebo, J and Szczerbicki, R; 2. Waller, M & Ghent, G.; Flight B -- 1. Godridge, G & Scaplehorn, B; 2. Burke, B & Zeleznik, F.; Flight C -- 1. Witte, C & Allison, L; 2. Ridler, G & Garvey, J.; Flight D -- 1. Mikkelson, D & Watson, D; 2. Myers, D & Hannock, T.; Flight E -- 1. Kinal, A & Roppelt, J; 2. Mott, W & Cho, I; Flight F -- 1. Rogers, M & Welker, R; 2. Anderson, J & Hunter, R.; Flight G -- 1. Richardson, B & Walhaus, B; 2. Smith, W & Blalock, B; CTP -- Berndt, J; Vingelen, A; Saunders, W; Adams, J.

TEE TIMES

HHIJGA event

Today, at Oldfield GC, Okatie

Boys 18 Holes -- 12 p.m.: Hoisington, Tate; North, P; Moody, B; Nimmer, B.; 12:10 p.m.: Simonsen, T; Fickes, J; Eichelsbacher, K; Phillps, J.; 12:20 p.m.: Hoisington, Troy; Fox, S; Lindstrom, G.; 12:30 p.m.: Breheny, P; Jenkins, B.

Girls 18 Holes -- 12:40 p.m.: Budidharma, J; Hammonds, B; Buchanan, S.; 12:50 p.m.: Nizolek, K; Lezcano, N; open

Boys 9 Holes -- 1 p.m.: Ziegler, J; Orischak, A; Fox, T.; 1:10 p.m.: Fick, B; McGuire, M.

Girls 9 Holes -- 1:20 p.m.: Bechel, K; Eddy, A; Trimmer, H.

  Comments