Recreation

Recreation Results, Jan. 9

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of 18 hole ladies tournament held Jan. 6; Format: Low Net; Flight A -- 1. Minami Levonowich, 2. Punky Roger, 3. Terri Ozley; Flight B -- 1. Cathy Rubery, 2. Susie Page, Kim Fisher; Flight C -- 1. Doralyn Beihoff, 2. Florence Willard, 3. Cathy Nairne.

Results of 9 hole ladies tournament held Jan. 6; Format: Better Ball of Partners; 1. Pam Prinsze, Marge Fisher.

Country Club of Hilton Head

Results of MGA tournament held Jan. 6; Format: Medalist of the Year/Individual Stableford; Medalist of the Year -- Tony Andreano; Flight 1 -- 1. Ken Buckalew, 2. Bob von Bremen, 3. Tom Vater, 4. Dwight Hunting; Flight 2 -- 1. Mike Gilroy, 2. Tony Andreano, 3. Dave Rounds, 4. Ron Mather; Flight 3 -- 1. Jim Davies, 2. Bill Clark, 3. Bruce Smith, 4. Joe Parent; CTP -- Mike Gilroy.

Dataw Island

Results of 18 hole Men's day held Jan. 4; Format: Individual Stroke Play; Overall Gross -- Chuck Hinners; Overall Net -- Bill Cutler; Flight 1 -- 1. Mike Valadez, 2. (tie) David Adamo, Tom Hurley; Flight 2 -- 1. Michael Carakostas, 2. (tie) Glenn Blackburn, Dave Muehl; Flight 3 -- 1. (tie) Bo Tobin, Donald Lewis, David Elmore; Flight 4 -- 1. Ed Like, 2. Klause Justsen, 3. (tie) Roy Clelland, Bob Haxby; Skins -- Bob Haxby, Bo Tobin, David Elmore, Rick Manzari; Gross skins -- Glenn Blackburn, David Adamo, Chuck Hinners; CTP -- Mike Carakostas, Dave Muehl, Bill Cutler, Ed Like.

Results of Ladies 9 hole tournament held Jan. 6; Format: 2 best balls of 4; 1. June Austin, Rebecca McCann, Paula Campbell, Judy Raynor; Chip-ins -- Charlotte Hurley, Susan Jorgensen.

Results of 18 hole ladies tournament held Jan. 6; 1. (tie) Mag Smith, Denise Sullivan, Susan Beekman, Susan Converse, Wanda Elmore, Dutchy Lewis, Celeste Nalwasky, Linda Muehl; 3. (tie) Karen Ahern, Jane Burt, Sheila Sears, Carolyn Collins, Laura Sherman, Julie Gantz, Pam Farris, Rena Krause; CTP -- Susan Beekman, Mag Smith.

Lady's Island

Results of WGA CC Ace of Aces Tournament held Jan. 4; Ace -- Bunny Rock (carded), 2. Jan Leipold, 3. Faye Topp; CTP -- Bunny Rock, Ramona Gaither, Sam Ballenger, Jan Leipold.

Pinecrest

Results of tournament held Jan. 4; Format: Two best balls of four; 1. Ray Jones, Andrew Bertram, Robert Dunaj, Joe Sigler; 2. Dan'l Moulton, Fred Palcho, Gerry Conklin, Charlie Sernburgh.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day held Jan. 4; Format: 1-2-3 Reverse; 1. Ernie Hannin, Frank Gagliardi, John Klinger, Bob Wright; 2. Pete Noll, Tod Powers, Charlie Gagliardi, Ron Stovall; CTP -- Frank Pinto; Low Net -- Len Marino.

  Comments