Recreation

Recreation Results and Standings, Oct. 20

CHIPS & PUTTS

Country Club of Hilton Head

Results of Men's day held October 16; Format: Individual Skins, Flighted; Flight 1 -- Steve Clark, BIll Junga, Blair Charles, E. Robert Faust; Flight 2 -- Richard Roarke, Ed Rainey, Mike Michner, Bob Saelens, Frank Brill, Tom Cuomo; CTP -- Bill Crane, John Schlectic.

Dataw Island

Results of 9 hole Men's day held October 19; Format: Individual Stroke Play; 1. John Meredith; 2. (tie) Bob Dillon, Fran Newton, Al Sears; 5. (tie) Jan Gouza, Ken O'Brien; CTP -- Fran Newton, Marvin Day.

Dolphin Head

Results of club championship held October 14-16; Format: Match play, flighted; Club Champion -- Jerry Jebo; Runner-up -- Robert Scott; Consolation -- John McReynolds; First Flight -- 1. Bob Gummere, 2. Jim Spiridopoulos, consolation Ed Ploszaj; Second Flight -- 1. Len Snyder, 2. Bill Rupp, consolation Ken Beadling; Third Flight -- 1. Ron McCann, 2. Tony Myers; consolation Joe Beck.

Fripp Island

Results of Men's Golf Associaton event held October 18 at Ocean Point; Format: Irish Three Ball; 1. Lou Meek, Richard Stotler, Gibbon Pender, Rick Friesen; 2. Phil Weber, Tisca, Duffy Howard, Michael Jahn; 3. Bob Nararre, Steve McKay, Charlie Richman, John Dunphy.

Lady's Island

Results of tournament held October 19; 1. Jan Leipold, 2. Nancy Maurer, 3. Sam Ballenger; Chip-in -- Nancy Maurer.

Moss Creek

Results of Men's White Tee event held October 18; Format: Two-Man Scramble; 1. (tie) P. Diblasi, J. Danneker, R. Siemms, W. Richman.

Results of Men's day held October 19; Format: 1 of 2 Better Ball Net; Flight 1 -- Russ Reynolds, Roger Garreau; 2. Bill Wagly, Iue Cho; Flight 2 -- 1. Ted Patnaude, Jim Reeves; 2. Jack Layton, Dick Loeffler.

Okatie Creek

Results of WGA 18 Hole League held October 14; Format: Team 2 BB Net; 1. Bobbie Callaway, Sally DeWitt, Dianne Couper, Maureen Keller; 2. Ethel Johnson, Mary Jo Boss, Kathy Haas, Joan Brunton; 3. Sue Gordon, Linda Pucko, Nancy Collins, Mackey Alfieri.

Palmetto Hall

Results of Men's group held October 13 at the Cupp Course; Format: Stableford; 1. Dan Osbeck, Tom Raddin, Frank Sutera, Paul Bry; 2. Rick Kasper, Joe Wieczorek, Paul Armbruster, Bob Richardson; 3. Brad Tufts, Angelo Nardi, Richard Miller; 4. Even David Henson, Roy Haynes, Pete Greco, Randall Sigmund; 5. Bill Minik, George Salemi, Jim Webb, Don Tuckey; 6. Dick LaBonte, Bobby Allen, Gus Christ, Fred McNamee; 7. Art Loeben, Bob Bird, Rick Smith, Jim Colburn; 8. Frank Kulbertis, Walt Cederholm, Jerry Griffin, Bill West; 9. Ray McElhaney, Tom Cumming, Peter Albis, Dave Pierce; CTP -- No. 4 Walt Cederholm and Paul Armbruster, No. 8 Dan Osbeck, No. 12 Joe Wieczorek, No. 16 Ray McElhaney and Fred McNamee.

Rose Hill

Results of LGA Ladies Day held October 13; Format: 2 Best balls of 4; 1. JoAnn Bauer, Mateja Johnson, Anne Quigley, Charlotte Timcoe; CTP -- Mateja Johnson.

Results of MGA Men's Day held October 16; Format: Hot Ball + 1; 1. Jack Diver, Ron Cecil, Hud Molloy, Greg Vavoso; 2. John Carroll, Tod Powers, Dick Timcoe, Jack Lessig; CTP -- Jack Diver; Low Net -- Greg Vavoso.

Results of LGA Ladies Day held October 16; Format: Low Putts; 1. Janet Wright, 2. Alison Reese, 3. Pat Hannin.

Spanish Wells

Results of Men's day held October 15; Format: Team Match Play vs. Par; 1. Ken Crovo and Dick Rigler; Skins -- Bill O'Day, Dick Rigler, Larry Sauer, George Schluchterer, Hal Wood.

TENNIS

Hilton Head Island Tennis Leagues

Super Senior 60s Leaders

M3.0 -- Indigo Whata, CCHH Aces tied in first at 6-2

W3.0 -- CCHH Long Shots in first at 6-1

M3.5 -- Sea Pines CC in first at 6-1

W3.5 -- Palmetto Dunes Slice Girls, PD Belles of the Ball, SCYC Nauti-Gals tied in first at 4-1 in Flight 1; Moss Creek Aces in first at 5-0 in Flight 2

M4.0 -- Port Royal in first at 8-0

W4.0 -- PRRC Senior Moments in first at 4-0

M4.5 -- PD Yankee Islanders only team entered

W4.5 -- Long Cove Club only team entered

Super Senior 70S Leaders

M3.0 -- Fiddler's Cove USTA B's in first at 5-0

W3.0 -- Sea Pines CC -- only team entered

M3.5 -- Indigo Run in first at 6-2

W3.5 -- Spring Lake Stingers in first at 3-0

M4.0 -- Indigo Run, Sea Pines CC tied in first at 1-1

W4.0 -- Port Royal Senior Senorita -- only team entered

Super Senior 75S Leaders

M3.0 -- Wexford Old Crocs in first at 4-0

M3.5 -- Indigo Run Flyers in first at 5-0

W3.5 -- Spring Lake -- only team entered

Coastal Carolina Tennis Leagues

Super Senior 60S Leaders

M3.0 -- Sun City Baseliners, Habersham Half Volleys, Sun City Court Busters tied in first at 4-1; Baseliners clinch championship based on courts won

W3.0 -- Sun City Racquettes in first at 4-1

M3.5 -- SC Dirt Ballers in first at 8-0

W3.5 -- Sun City Slice Gals in first at 5-0

M4.0 -- Hampton Lakers in first at 5-0; clinched championship

W4.0 -- BIP MVPs, Sun City Sunsationals in first at 2-2

Super Senior 70s Leaders

W3.0 -- Sun City Golden Girls -- only team entered

M3.5 -- Hampton Hall in first at 5-0; clinched championship

W3.5 -- Sun City Ya Yas -- only team entered

Super Senior 75s Leaders

M3.0 -- Sun City Spoilers -- only team entered

M3.5 -- Sun City Aces in first at 5-0; clinched championship

YOUTH SOCCER

Beaufort County PALS Fall Standings

8-9 Girls

Hurricanes 6 3

Fire 6 3

Strikers 5 4

Stingrays 1 8

8-9 Boys

Hurricanes 7 2

Galaxy 5 4

Strikers 5 5

Fire 2 8

10-12 Girls

Stingrays 7 0

Galaxy 6 3

Fire 4 3

Strikers 2 6

Fusion 1 8

10-12 Boys

Strikers 8 0

Fire 6 3

Fusion 5 4

Stingrays 4 4

Galaxy 3 6

Revolution 3 7

Hurricanes 1 6

13-16 Girls

Fire 8 0

Hurricanes 4 4

Fusion 4 5

Stingrays 1 8

13-16 Boys

Hurricanes 7 2

Mad Dogs 7 3

Outlaws 4 4

Galaxy 4 5

Revolution 3 6

Fusion 2 7

Island Rec Center Fall Soccer Standings

Girls 6-7

Island Rec/Clark 6 0

Island Rec/Mason 5 1

Island Rec/Gentemann 5 1

Flamingo's Doughnut Cafe 4 2

Kelca Counters 2 4

Palmetto Kiwanis Club 2 4

Island Rec/Studenc 2 4

Pazzo Italian Cafe and Bakery 2 4

The Westin HH Resort and Spa 2 4

Pink Magazine 0 6

Girls 8-9

Island Rec/Brighton 5 1 1

Island Rec/Neville 4 1 1

Run Human, Run! 4 2 1

Island Rec/O'Fee 2 1 4

New York City Pizza 3 4 0

The Greenery 1 4 2

Amigo's Bluffton 0 6 1

Girls 10-11

ResortQuest 5 1 1

New York City Pizza 4 2 1

Smokehouse 2 4 1

Runawayhill.com 1 5 1

Girls 12-15

Island Rec/Nelson 4 1 1

The Greenery 2 1 3

Island Rec/Maddy 2 3 1

Island Rec/O'Fee 0 3 3

Youth 6-7

Lowcountry Podiatry, PA 5 0 0

Frosty's Italian Ices and More 4 0 1

Island Rec/Rosene 3 1 1

Hargray 3 2 0

Big Fat Coupon Book 3 2 0

Island Rec/Gonzalez 3 2 0

Parrot Cove Grill and Bar 2 1 2

Wright Home Services 2 3 0

Law Office of David H. Berry 2 3 0

HiltonHeadExplore.com 1 1 3

Adventure Radio 1 3 1

Rainbow International By High Tide 1 4 0

Coastal Security 1 4 0

Floors to Go 0 5 0

Youth 8-9

Billy Wood Appliance 4 1 1

Island Rec/Rottini 4 1 1

Big Bamboo Cafe 3 1 2

Dolphins 3 1 2

Seaside Family Chiropractic 1 4 1

The Sanctuary Day Spa 1 5 0

HH Marriott Beach and Spa Resort 0 3 3

Youth 10-11

HH Rotary 4 0 2

Island Rec/Babcock 4 0 2

Low Country Paver 2 2 1

Island Rec/Seymour 1 4 1

Island Rec/Shepherd 0 5 0

Youth 12-15

Island Rec/Ascencion 4 1 0

Island Rec/Horan 2 1 1

Island Rec/Jackson 0 4 1

  Comments