Other High School Sports

Beaufort County swim teams overcome storm woes

Nelson steps to podium after setting state record

May River High School Erek Nelson set a state record 100 backstroke with a time of 50.47, helped teammates Clayton Boyles, Camron Reid, and Samuel Villalobos win the 200 medley relay with a time of 1:38.79.
Up Next
May River High School Erek Nelson set a state record 100 backstroke with a time of 50.47, helped teammates Clayton Boyles, Camron Reid, and Samuel Villalobos win the 200 medley relay with a time of 1:38.79.

After Hurricane Matthew swept past the South Carolina coast, triggering evacuations and causing flooding throughout the Lowcountry, the State Swim Meet was the least of concerns for Beaufort County athletes.

Among other things, the storm disrupted practices and daily lives over the past week, but as the state meet concluded, Matthew’s impact was minimal for the Class 3A May River and Bluffton swimmers, and for 4A Hilton Head Island.

The May River boys, in their first year in competition, finished third behind state champion Bishop England and runner-up Academic Magnet Saturday at the Sol Blatt Natatorium.

Erek Nelson set a state record 100 backstroke with a time of 50.47, helped teammates Clayton Boyles, Camron Reid, and Samuel Villalobos win the 200 medley relay with a time of 1:38.79.

All in all, it was a good time for Nelson and the Sharks following eight days of inactivity resulting from the storm.

“It was a great set of swims here,” Nelson said. “We’re in our first year, but we all came together and had great swims, even though we had about eight days out of the water. We got the job done.”

Nelson wasn’t the only one winning individual accolades.

Reid won the 100 butterfly with a time of 52.00. Boyles took first in the 100 breaststroke with a time of 1:01.52.

Nelson also finished second in the 200 individual medley with a time of 1:58.83. The 400 freestyle relay team of Samuel Villalobos, Clayton Boyles, Camron Reid, and Nelson finished second with a time of 3:22.46.

The May River girls finished fourth behind champion Academic Magnet, runner-up Bishop England, and third place Christ Church. Kaitlyn Pangilinan took first in the 500 freestyle with a time of 5:12.14.

Bluffton finished sixth in both in the boys and the girls standings. Abby Hess won the 100 backstroke with a time of 1:00.24.

The Lady Seahawks, who were runners up in the state last year after winning the meet for the past five years prior, took third place behind champion South Aiken and runner-up Eastside.

“We ended up having all of our swimmers here, but we obviously spent a lot of time out of the water,” Hilton Head coach Mike Lane said. “Some of them were able to get in on their own, but for the most part we lost a lot of time during the past week.”

Meaghan Lyons finished third in the 100-yard breaststroke and fourth in the 200 intermediate medley, and helped the 200 medley relay team to a third-place finish.

“I think it was a really great effort from the entire team given the circumstances,” Lyons said. “I’m proud of how everyone did and how everyone handled it. We weren’t going to use it (the hurricane) as an excuse, but we all came in here and gave it our all.”

Victoria Gill took third in the 200 freestyle and third in the 500 freestyle.

For the boys, who finished fourth behind champion Eastside, runner-up Aiken, and third-place Myrtle Beach, Kevin Geist led the way. Geist won the 100 butterfly with a time of 53.20 seconds, and took second in the 200 freestyle with a time of 1:47.40.

“They gave everything they had. I couldn’t be prouder of them,” Lane said about the boys and girls. “They stepped up and literally gave it their all in every event. Close to all of them had season-best times in every event.”

Results

GIRLS 4A TEAMS

1. South Aiken (366), 2. Eastside (291), 3. Hilton Head (278), 4. A.C. Flora (257), 5. Myrtle Beach (238.5), 6. Dreher (213), 7. Lancaster (184), 8. North Augusta (181), 9. Greenville (157.5), 10. Wren (148), 11. Chapin (145), 12. Aiken (135), 13. North Myrtle Beach (134), 14. St. James (133), 15. Beaufort (70). 16. Daniel (60), 17. Berkeley (56), 18. Travelers Rest (35), 19. Richland Northeast (21), 20. Greer (2), 21. Cane Bay (1).

BOYS 4A TEAMS

1. Eastside (484), 2. South Aiken (392.5), 3. Myrtle Beach (252), 4. Hilton Head (210), 5. North Augusta (202), 6. Chapin (194), 7. A.C. Flora (192.5), 8. Aiken (176), 9. Lancaster (173), 10. South Pointe (145), 11. Daniel (121), 12. St. James (120), 13. Dreher (103), 14. North Myrtle Beach (88), 15. Greenville (40), 16. Cane Bay (37), 17. Wren (33), 18. Airport (30), 19. Berkeley (29), 20. York Comprehensive (23), 21. Travelers Rest (7), 22. Beaufort (5).

4A EVENTS

Boys

50 Yard Freestyle –17. Bryson Cummings (Hilton Head) 24.84. 24. Adam D’Angelo (Beaufort) 25.55.

100 Freestyle –15. Bryson Cummings (Hilton Head) 54.89.

200 Freestyle – 2. Kevin Geist (Hilton Head) 1:47.40.

500 Freestyle – 7. Thomas Hughson (Hilton Head) 5:14.95.

100 Butterfly – 1. Kevin Geist (Hilton Head) 53.20. 15. Niklas Kronlein (Hilton Head) 1:01.43.

200 IM – 9. William McLoud (Hilton Head) 2:10.46. 10. Thomas Hughson (Hilton Head) 2:12.11.

100 Breaststroke – 9. William McLoud (Hilton Head) 1:08.77. 13. Niklas Kronlein (Hilton Head) 1:09.91. 16. Adam D’Angelo (Beaufort) 1:10.30. 21. Aaron Peterson (Beaufort) 1:12.93. 25. Cameron Matousek (Hilton Head) 1:14.65.

200 Medley Relay – 7. Hilton Head High (Thomas Hughson, William Mcloud, Kevin Geist, Bryson Cummings) 1:48.63.

200 Freestyle Relay –14. Hilton Head (Niklas Kronlein, Matthew Maldonado, Kolby Minckler, Cameron Matousek) 1:48.03.

400 Freestyle Relay – 4. Hilton Head (Kevin Geist, Bryson Cummings, Thomas Hughson, William Mcloud) 3;34.73.

Girls

50 Yard Freestyle –20. Madison Daniel (Beaufort) 26.79. 21. Maya Bostwick (Beaufort) 26.99.

100 Freestyle – 5. Rouen Brockman (Hilton Head) 55.79. 12. Kara Kurtz (Hilton Head) 57.82. 15. Madison Daniel (Beaufort) 58.89. 16. Maya Bostwick (Beaufort) 59.64. 23. Julia Esteves (Hilton Head) 1:01.59. 29. Isabella Pozos (Hilton Head) 1:02.43.

200 Freestyle – 3. Victoria Gill (Hilton Head) 1:57.19. 7. Lily Kerr (Hilton Head) 2:02.54. 17. Meghan Vigh (Hilton Head) 2:12.18.

500 Freestyle – 3. Victoria Gill (Hilton Head) 5:18.23. 5. Lily Kerr (Hilton Head) 5:25.53. 14. Meghan Vigh (Hilton Head) 5:51.22.

100 Butterfly – 7. Kara Kurtz (Hilton Head) 1:02.18. 15. Carsyn Bostwick (Beaufort) 1:08.47.

200 IM – 4. Meaghan Lyons (Hilton Head) 2:14.26. 10. Amanda Montgomery (Hilton Head) 2:23.75. 25. McKenzie Daniel (Beaufort) 2:39.95.

100 Breast Stroke – 3. Meaghan Lyons (Hilton Head) 1:09.83. 10. Amanda Montgomery (Hilton Head) 1:14.91. 14. Carsyn Bostwick (Beaufort) 1:16.77.

100 Backstroke – 4. Rouen Brockman (Hilton Head) 1:01.26.

26. Anne Watt Tuckwiller (Beaufort) 1:11.14). 27. McKenzie Daniel (Beaufort) 1:11.30.

200 Medley Relay – 3. Hilton Head (Rouen Brockman, Meaghan Lyons, Kara Kurtz, Victoria Gill) 1:54.32. 13. Beaufort (Anne Watts Tuckwiller, Carsyn Bostwick, Maya Bostwyck, Madison Daniel) 2:03.87.

200 Freestyle Relay – 9. Beaufort (Maya Bostwick, Carsyn Bostwick, Anne Watts Tuckwiller, Madison Daniel) 1:49.66. 10. Hilton Head (Lily Kerr, Meaghan Lyons, Julia Esteves, Amanda Montgomery) 1:51.46.

3A TEAMS

Boys

1. Bishop England (401), 2. Academic Magnet (374), 3. May River (335), 4. Waccamaw (306), 5. St. Joseph’s Catholic (290), 6. Bluffton (257), 7. Christ Church Episcopal (234), 8. Bfrashier Middle College (160), 9. Greenville Tech Charter (155), 10. Brookland-Cayce (139), 11. Greer Middle College (90), 12. Mid-Carolina (77), 13. Palmetto (48), 14. Emerald (45), 15. Oceanside Collegeiate Academy (40), 16. Newberry (37), 17. Fox Creek (18), 18. Georgetown (8). 19. W.J. Keenan (2), 20. Battery Creek (2).

Girls

1. Academic Magnet (486), 2. Bishop England (401), 3. Christ Church Episcopal School (335.5), 4. May River (258), 5. Greenville Tech Charter (250), 6. Bluffton (206), 7. (St. Joseph’s Catholic (201), 8. Brashier Middle College (172), 9. Greer Middle College (147), 10. Oceanside Collegiate Academy (137.5), 11. Brookland-Cayce (111), 12. Southside Christian (83), 13. Waccamaw (59), 14. Governors School (50), 15. Mid-Carolina (36), 16. Latta (25), 17. Charleston Charter (8), 18. Georgetown (8).

3A EVENTS

Boys

50 Yard Freestyle – 6. Samuel Villalobos (May River) 23.11. 8. Cameron Reid (May River) 23.56, 11. Nik DiCarlo (Bluffton) 23.77. 25. Mason Engler (Bluffton) 25.70.

100 Freestyle – 7. Nik DiCarlo (Bluffton) 52.66. 23. Mason Engler (Bluffton) 58.53.

200 Freestyle – 9. Kegan Brandt (Bluffton) 2:01.39. 10. Lucas Sosa (May River) 2:01.69. 17. Julian Suaza (Bluffton) 2:09.09.

500 Freestyle – 8. Ethan Kemeny (May River) 5:33.81. 9. Kegan Brandt (Bluffton) 5:35.46.

100 Butterfly – 1. Camron Reid (May River) 52.00. 9. Samuel Schwabauer (Bluffton) 1:00.25. 11. Andy Yemec (May River) 1:01.35. 12. Julian Suaza (Bluffton) 1:02.33.

200 IM – 2. Erek Nelson (May River) 1:58.83. 7. Nicholas Suaza (Bluffton) 2:04.03. 8. Clayton Boyles (May River) 2:05.46. 10. Jack Cimino (Bluffton) 2:14.12. 14. Andy Yemec (May River) 2:19.35.

100 Breast Stroke – 1. Clayton Boyles (May River) 1:01.52. 6. Nicholas Suaza (Bluffton) 1:03.56. 8. Jack Cimino (Bluffton) 1:03.96. 9. Samuel Schwabauer (Bluffton) 1:06.99. 13. Samuel Villalobos (May River) 1:08.43. 15. Lucas Sosa (May River) 1:09.26.

100 Backstroke – 1. Erek Nelson (May River) 50.47. 8. Ethan Kemeny (May River) 1:01.50.

200 Medley Relay – 1. May River (Erek Nelson, Clayton Boyles, Camron Reid, Samuel Villalobos) 1:38.79. 5. Bluffton (Jack Cimino, Samuel Schwabauer, Nicholas Suaza, Nik DiCarlo) 1:46.72.

200 Freestyle Relay – 7. Bluffton (Jack Cimino, Mason Engler, Julian Suaza, Kegan Brandt) 1:40.98. 8. May River (Andy Yemec, Ethan Kemeny, Ian Murphy, Lucas Sosa) 1:42.20. 12.

400 Freestyle Relay – 2. May River (Samuel Villalobos, Clayton Boyles, Camron Reid, Erek Nelson) 3:22.46. 7. Bluffton (Nik DiCarlo, Samuel Schwabauer, Mason Engler, Nicholas Suaza) 3:46.03. 8.

Girls

50 Yard Freestyle – 5. Alora Orr (May River) 25.97. 6. Alondra Janicek (May River) 26.17. 8. Abby Hess (Bluffton) 26.27. 29. Taylor Stevens (Bluffton) 29.38.

100 Freestyle – 4. Alondra Janicek (May River) 57.54. 7. Alora Orr (May River) 59.39. 15. Charlie Hancock (Bluffton) 1:01.84. 26. Taylor Stevens (Bluffton) 1:06.03.

200 Freestyle – 3. Kaitlyn Pangilinan (May River) 1:58.25.

500 Freestyle – 1. Kaitlyn Pangilinan (May River) 5:12.14. 10. Carli Baker 5:58.57. 13. Sacha Moreno (Bluffton) 6:10.86.

100 Butterfly – 4. Allie Ingram (May River) 1:03.56. 12. Sacha Moreno (Bluffton) 1:07.77. 17. Victoria Sosa (May River) 1:09.56. 18. Nagisa Reed (Bluffton) 1:10.31.

200 IM – 10. Nagisa Reed (Bluffton) 2:28.15. 13. Letia Reed (Bluffton) 2:30.22. 19. Victoria Sosa (May River) 2:34.22.

100 Breast Stroke –6. Letia Reid (Bluffton) 1:13.52.

100 Backstroke – 1. Abby Hess (Bluffton) 1:00.24, 6. Allie Ingram (May River) 1:05.27. 14. Charlie Hancock (Bluffton) 1:09.61.

200 Medley Relay – 8. Bluffton (Abby Hess, Letia Reed, Nagisa Reed, Taylor Stevens) 2:05.36. 11. May River (Savannah Dixon, Victoria Sosa, Allie Ingram Yael Echeverria) 2:11.21.

200 Freestyle Relay – 3. May River (Alondra Janicek, ALora Orr, Yael Echeverria, Kaitlan Pangilinan) 1:48.45. 7. Bluffton (Sacha Moreno, Taylor Stevens, Abby Hess, Charlie Hancock) 1:51.83. 13.

400 Freestyle Relay – 2. May River (Alondra Janicek, Alora Orr, Allie Ingram, Kaitlyn Pangilinan) 3:50.84. 5. Bluffton (Letia Reed, Sacha Moreno, Charlie Hancock, Nagisa Reed) 4:13.35.

  Comments