Recreation Results, Nov. 3

sports@islandpacket.comNovember 3, 2013 

CHIPS & PUTTS

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held Oct. 30; Format: Fairways; Flight 1 - 1. Linda Henderson, 2. Chris Kohlhepp, 3. Sue Boughton; Flight 2 - 1. Beverly Holmes, 2. Barbara Neely, 3. Caroline McVitty; Flight 3 - 1. Joanne Paterno, 2. Beth Taylor, 3. Joan Sambuchino; Flight 4 - 1. Barbara Sessler, 2. Kitty Ferrari, 3. Brenda Hand; Closest to the Pin -- Beth Taylor, Sue Boughton.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Ladies day tournament held Oct. 29; Format: Best Ball of 4 Net Pumpkin Ball; 1. Deanna Ashing, Lynn Fitzpatrick, Dona Butcher, Darcel Werts.

The Golf Course at Pleasant Point

Results of the Women's teams tournament held Oct. 29; 1st team - Carol Lucas, Susan Gallager, Jackie Dansby, Kit Wintrerer; 2nd team - Priscilla Stewart, Romona Gaither, Mary Edmonds.

Results of Men's day tournament held Oct. 29; Tom Richardson E, Kia Mallott/Tom Glans; Closest to the pin -- Tom Richardson, Tom Glans, Herman Gaither.

Results of tournament held Oct. 30; 1. Frank Porter, Tom Glans, Ros Somers; 2. Ben Hill, John Marvin, Herman Gaither; Closest to the pin -- Frank Porter, Herman Gaither, John Marvin.

Hilton Head Island Junior Golf Association

Results of Sun City/HHIJGA Junior-Senior Event held Oct. 27 at Argent Lakes Golf Club; Format: 18 holes, Par 60; Net Winners -- D. Rosehart/C. Farrell 65, R. Ward/B. Dyess 65; Junior Individual (Gross) -- Boys: T. Mancill 61; Girls: A. Leseman-Eddy 61

Moss Creek

Results of Men's day tournament held Oct. 29; Format: 2 Man Chapman; Flight 1 - 1. F. Lombardi, R. Cochran; 2. (tie) G. Jones, R. Hudson, D. Muller, P. Kruzelock; Flight 2 - 1. D. Coll, B. Mott; 2. N. Argast, E. Everett; 3. M. Cromey, J. Stewart.

Results of Ladies day tournament held Oct. 30; Format: Individual Stableford; Flight 1 - 1. J. McGavisk, 2. S. Coll, 3. L. Murphy; Flight 2 - 1. (tie) D. Nontelle, J. Reynolds. 3. D. Dahl; Flight 3 - 1. M. Fulling, 2. G. Risko, 3. M.J. Reeves.

Okatie Creek

Results of tournament held Oct. 24; Format: Low Net; Flight 1 - 1. Joan D'Ambrosi, 2. Chris Putnam, 3. Ann Bendiske, 4. Anna Kelly; Flight 2 - 1. Mary Uetz, 2. Tina Climo, 3. Harriet Bender, 4. Freddi Hoffman 5. Deb Kennedy, 6. Doris Riordan; Flight 3 - 1. Marci Rotelle, 2. Mary Ellen Haddock, 3. Jan North, 4. Joyce Sargent, 5. Jackie Harten, 6. Kathy Murphy, 7. Donna Bleakney; Flight 4 - 1. Sharon Martin, 2. Joanne Druery, 3. Maureen Keller, 4. Nancy Nickell.

Palmetto Hall

Results of Men's tournament held Oct. 30; 1. Bobby Allen, Rick Kasper, Roy Haynes, George Haupstein; 2. Dan Osbeck, David Henson, Jim Williams, Hans Moser; 3. Bob Turner, Tom Cumming, Gus Christ, Darryl Day; Closest to the Pin -- Dan Osbeck, Al Vingelen, Patt Taylor, George Salemi, David Henson, Gus Christ, Jim Williams.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day tournament held Oct. 29; Format: Best 2 of 4; 1. Don Kelsey, Dick Timcoe, Ed Varcho, Bob Wright; 2. Jerry Wells, George Kelly, John Klinger, Geoff Hearn; Low Net -- Bob Wright; Closest to the Pin -- Jerry Hankins.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service