Recreation results, Oct. 13

sports@islandpacket.comOctober 13, 2013 

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of Men's day tournament held Oct. 9; Format: One Odd/Two Even; 1. Stan Duke, Frank Dunne, Larry Bentley.

Results of 18-hole ladies tournament held Oct. 10; Format: Best Two of Four; 1. Charlotte Moss, Cathy Nairne, Carol DeKany, Joanne Gray; 1. (Consolation Flight) Ruth Ann Tyson, Marion Foster, Geri Allison, Doris Lindner.

Results of 9-hole ladies tournament held Oct. 10; Format: Best Two of Four; 1. Sandy Ekin, Terry Hicks, Nancy Gibson, Sue Rodier.

The Golf Club at Indigo Run

Results of tournament held Oct. 9; Format: 2 best ball of 4; 1. Dick Ryan, Dick Hanson, Steve Siegelbaum, Keith Sale; 2. Ron Raih, Jan Steffe, Howard Madsen, John Baumann; 3. Gene Cook, Jim Kelly, Larry Schmidt, John Helmes.

The Golf Course at Pleasant Point

Results of the Women's teams tournament held Oct. 8; 1st team- Susan Gallager, Jackie Dansby, Romona Gaither, Kit Wintrerer.

Results of Men's day tournament held Oct. 8; 1. Frank Porter, Kia Mallott; Closest to the pin - Tom Richardson, Frank Porter.

Results of Wednesday's Team Best Net - Joe Dobbratz, John Marvin, Ros Somers, Tom Glans, Kia Mallott, Frank Porter; Closest to the pin - Kia Mallott, Joe Dobbratz, John Marvin.

Island West

Results of Men's day tournament held Oct. 10; Format: 2 best balls odd/three best balls even; 1. Gary Kiphart, Matt Cassidy, Bill Knott, Mike Rotelle; 2. John Turner, Fred Palcho, Steve Petro, John Tyczyszyn; Closest to the Pin - Jon Sherwood, John Putnam.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association tournament held Oct. 10; Format: Best Net AD-BC; 1. George McMurtry, John Dansby, Powell Christian, Jon Winkle; 2. Alan Westcob, Bill Peters, John Sheppard; Closest to the Pin - Larry Beckish, Bill Peters, Jack Shaffer, Jon Winkle.

Moss Creek

Results of Men's day tournament held Oct. 8; Format: Individual Stableford; Flight 1 - 1. G. Jones, 2. R. Obrig, 3. R. Bates; Flight 2 - 1. C. Beltman, 2. D. Bauman; Flight 3 - 1. (tie) P. Halsey, A. Karnas; 3. R. Sandquist.

Results of Ladies day tournament held Oct. 9; Format: 1 of 2 Front 9; 2 of 4 Back 9; Flight 1 - 1. B. Kindred, N. Everett, C. Smith, A. Burke; Flight 2 - 1. J. Lombardi, J. Natale, M.J. Reeves, P. Finnie.

Results of Ladies nine tournament held Oct. 10; Format: ABC Scramble; 1. Claire Karnas, Joanne Moss, Adrienne O'Neill; 2. (tie) Linda Eberly, Sandy Burgoyne, Chris Solari, Elaine Himes, Sandy Lachnauer, Katy Doran, Sharon Potter, Carol park, Ede Birkett.

Palmetto Hall

Results of Women's Golf Association tournament held Oct. 8; 1. Reenie Nardie, 2. Jane Aurandt, 3. Mary Jo Bird; Low gross: June Somers; Birdies: Jane Kirk; Closest to the Pin - Reenee Nardi, June Somers, Jan Kirk.

Rose Hill

Results of MGA Men's Day held Oct. 8; Format: 1-2-3; 1. Bill Shipe, Dick T1mcoe, Frank Pinto , George Edell; 2. Tod Powers, Tom Fox, Don Hemenway, Bob Wright; Low Net: Dick Timcoe.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service