Recreation Results, Oct. 6

sports@islandpacket.comOctober 7, 2013 

CHIPS & PUTTS

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held Oct. 2; Flight 1 -- 1. Loretta Cutrer, 2. Ruth Larson; Flight 2 -- 1. Lois Smith, 2. Caroline McVitty; Flight 3 -- 1. Joanne Paterno, 2. Marty Eidemiller; Flight 4 -- 1. Anne Lambdin, 2. Pat Ralff; Closest to the Pin -- Joyce Dalton, Susan Lee.

Crescent Pointe

Results of Ladies Division; 1. Eleanor Simpson, Connie Poland; 2. Linda Canter, Jenny Kingery; 3. Pat Rustad, Charlene Bradeen; Flight 1 -- 1. Tom Bronzert, Joe Cornelisse; 2. Paul Scott, Les Canter; 3. Bob Bosselman, Tony Ventura; Championship Flight -- 1. Joe Macchia, George Schnurr; 2. John Ouellette, Greg Kingery; 3. Richard Glatthar, Frank Zeleznik.

Fripp Island

Results of the Fripp Island Women's Golf Association Championship held October 1; Low Gross Winners -- 1. Kathryn Woolley, 2. Linda Ashby; Low Net Winners -- Flight 1: 1. Pat Howard, 2. Jan Pringle; Flight 2: 1. Diane McGarry, 2. Barbara Hess; Flight 3: 1. Sue Ranieri, 2. Susan Price; Flight 4: 1. Joyce Zanone, 2. Sam Taylor.

The Golf Course at Pleasant Point

Results of the Women's teams event held Oct. 1; 1. Susan Gallager, Romona Gaither, Priscilla Stewart; 2. Terri Jones, Jackie Dansby, Kit Wintrerer.

Results of Men's day individual points quota held Oct. 1: Kia Mallott, Ros Somers; Closest to the pin -- Frank Porter, Kia Mallott.

Results of Wednesday's Team Best Net: Kia Mallott, John Marvin, Joe Dobratz, Herman Gaither, Ben Hill, Ros Somers; Closest to the pin -- John Ferrell, Kia Mallott, John Marvin.

Island West

Results of Men's day tournament held Oct. 3; 1. Terry Marvel, Fred Palcho, Charles Michael, Earle Lockhart; 2. John Putnam, Michael Hughes, Eddie Iannacone, Robert Heck; Closest to the Pin -- Fred Palcho, John Putnam.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association tournament held Oct. 3; Format: Individual Point Quota By Flight; Flight A -- 1. David Brown, 2. John Donat; Flight B -- 1. (tie) Alan Westcob, Frank Vasata; Flight C -- 1. Jack Shaffer, 2. John Winkle; Closest to the Pin -- Alan Westcob, Mike Sinisko, George McMurtry.

Moss Creek

Results of Ladies day held Oct. 2; Format: ABCD Scramble; 1. (tie) N. Rickenbach, J. Reynolds, J. Minnich, C. Beck, B. Baird, S. Gill.

Results of Ladies nine tournament held Oct. 3; Format: 1 of 3 Shambles; 1. M. Hunter, R. Prescott, M. Muzinich; 2. C. Park, C. Brennan, K. Prechtel; 3. B. Wilson, S. Lachenauer, K. Devore.

Palmetto Hall

Results of Ladies Nine Hole group tournament held Oct. 3; 1. Margaret Davidson, 2. Carol Renshaw.

Rose Hill

Results of Men's day tournament held Oct. 1; Format: Skins Game, Flighted; Flight 1 -- Jerry Hankins, John Carroll, Tom Fox, Mike Danyi, Bill Shipe; Flight 2 -- Ed Scott; Skins -- Bob Wright, John Klinger, Ron Stoval, Greg Vavoso; Low Net -- Ed Scott; Closest to the Pin -- Bill Shipe.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service