High School Cross Country

Hilton Head High boys hold top ranking among SC schools

sports@islandpacket.comOctober 2, 2013 

The Hilton Head Island High boys remain ranked first overall and first in Class 3-A in the S.C. Track and Cross Country Coaches Association Poll.

The Seahawks are led by Colton Hennessey and Cisco Ferre, ranked Nos. 6 and 7, respectively, in the individual rankings.

Hilton Head Prep is sixth in the SCISAA boys poll.

In the girls rankings, Hilton Head Island is seventh overall and second in Class 3-A. Hilton Head Prep is ninth in SCISAA.

BOYS

Overall

1. Hilton Head Island; 2. Wando; 3. Lexington; 4. Riverside; 5. Fort Mill; 6. Mauldin; 7. Rock Hill; 8. Spring Valley; 9. Academic Magnet; 10. Wade Hampton.

Individuals

1. Brent Demarest, Porter Gaud; 2. Zack Langston, Lexington; 3. James Quattlebaum, Christ Church; 4. Nik O'Brien, North Augusta; 5. Gabe Haughey, Daniel; 6. Colton Hennessey, Hilton Head Island; 7. Cisco Ferre, Hilton Head Island; 8. Grant Wilson, Eastside; 9. Myers McKinney, Spartanburg; 10. Cristian Widenhouse, Bishop England

Class 4-A

1. Wando; 2. Lexington; 3. Riverside; 4. Fort Mill; 5. Mauldin; 6. Rock Hill; 7. Spring Valley; 8. Wade Hampton; 9. T.L. Hanna; 10. Ashley Ridge.

Class 3-A

1. Hilton Head Island; 2. Eastside; 3. James Island; 4. Daniel; 5. Greenvillle; 6. Socastee; 7. A.C. Flora; 8. River Bluff; 9. Blue Ridge; 10. Hanahan.

Class 2-A

1. Academic Magnet; 2. Waccamaw; 3. Bishop England; 4. Pendleton; 5. Aynor; 6. Landrum; 7. Pelion; 8. Cheraw; 9. Ninety-Six; 10. Central.

Class 1-A

1. St. Josephs; 2. Greer Middle College; 3. Greenville Tech Charter; 4. Christ Church; 5. Governor's School; 6. Brashier Middle College; 7. Southside Christian; 8. Military Magnet; 9. McBee; 10. Tamassee-Salem.

SCISA

1. Porter-Gaud; 2. Pinewood Prep; 3. Spartanburg Christian; 4. Hammond; 5. Spartanburg Day; 6. Hilton Head Prep; 7. Florence Christian; 8. Heathwood Hall; 9. Trinity-Byrnes; 10. Wilson Hall.

GIRLS

Overall

1. Riverside; 2. Heathwood Hall; 3. James Island; 4. Pinewood Prep; 5. St. Josephs; 6. Spartanburg Christian; 7. Hilton Head Island; 8. J.L. Mann; 9. Wade Hampton; 10. Summerville.

Individuals

1. Logan Morris, Spartanburg Christian; 2. Ashbrook Gwinn, Aiken; 3. Maryah Nasir, Pinewood Prep; 4. Mary Stewart Wilson, James Island; 5. Lisa Pieterse, Carolina Forest; 6. Alexandra Zimmer, Stratford; 7. Sydney Ellen, Heathwood Hall; 8. Susannah Cate, A.C. Flora; 9. Anna Johnson, Dutch Fork; 10. Rose Marie Compton, Wando.

Class 4-A

1. Riverside; 2. J.L. Mann; 3. Wade Hampton; 4. Summerville; 5. Wando; 6. Fort Mill; 7. Dutch Fork; 8. Lexington; 9. Irmo; 10. Spring Valley.

Class 3-A

1. James Island; 2. Hilton Head Island; 3. Chapin; 4. River Bluff; 5. Eastside; 6. Socastee; 7. Daniel; 8. Wren; 9. AC Flora; 10. Seneca.

Class 2-A

1. Bishop England; 2. Pendleton; 3. Waccamaw; 4. Pelion; 5. Landrum; 6. Academic Magnet; 7. Aynor; 8. Woodland; 9. Ninety Six; 10. Indian Land.

Class 1-A Girls

1. St. Josephs; 2. Greer Middle College; 3. Southside Christian; 4. Christ Church; 5. Brashier; 6. Governor's School; 7. Tamassee-Salem; 8. Greenville Tech Charter; 9. Military Magnet; 10. Great Falls.

SCISA Girls

1. Heathwood Hall; 2. Pinewood Prep; 3. Spartanburg Christian; 4. Ashley Hall; 5. Spartanburg Day; 6. Hammond; 7. Porter Gaud; 8. Cardinal Newman; 9. Hilton Head Prep; 10. Wilson Hall.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service