Recreation Results and Tee Times, Aug. 4

sports@islandpacket.comAugust 4, 2013 

CHIPS & PUTTS

Fripp Island

Results of the Women's Golf Association event held July 30; Format - Best of Par 5's; 1. Bev Fineis, 2. Linda Ashby, 3. Zan Dukes, 4. Trudy Crysel.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Ladies day held July 30; Format: Best Ball of 4 net; 1. Bridget Onda, Brenda Christiansen, Juliann Foster, Sandy Marshall; 2. Anita Jewell, Meg Scott, Ro DiCanio, Joan Burns; Closest to the Pin -- Lori Witz.

The Golf Course at Pleasant Point

Results of the Men's day individual points quota held on July 30; Tom Glans +9, Tom Richardson +3, Frank Porter +3; Closest to the pin -- Frank Porter, Ross Sommers, Tom Richardson.

Hilton Head Island Junior Golf Association

Results of event held July 29 at Dolphin Head GC; Boys 18 holes -- 1. G. Triola 73, 2. J. Phillips 75, 3. T. Mancill 76 (moc); Girls 18 holes -- 1. K. Beckel 83 (moc); 2. K. Nizolek 83, 3. N. Lezcano 86; Boys 9 Holes -- 1. A. Thaller 36, 2. E. White 39, 3. B. Dyess 40 (moc); Girls 9 holes -- 1. K. Thorne 41, 2. R. Wohn, 3. J. Hubbard 51

Results of event held July 30 at Hilton Head Lakes GC; Boys 9 holes -- 1. Griz 37, 2. M. Green 44, 3. R. Weathers 47; Girls 6 holes -- 1. R. Hubbard 33, 2. R. Weaver 39; Boys 6 holes -- 1. G. Lezcano, 2. J. Carlson 30 (moc), 3. N. Gariti 30

Lady's Island

Results of Men's Golf Association held August 1; Format: Bear Creek; 1. Bob Kiessling, Ben Franklin, Jack Shaffer, John Sheppard; Closest to the Pin -- Jake Snider, Ben Franklin, Bob deGuzman.

Moss Creek

Results of Men's day held July 30; Format: 2 Man Chapman; Flight 1 -- 1. L. Richardson, D. Muller; 2. R. Sandquist, S. Nutty; 3. (tie) G. Jones, R. Piccioni, D. Heney, T. Karnas; Flight 2 -- 1. J. Risko, G. Barnes; 2. N. Argast, E. Everett.

Results of Ladies day tournament held July 31; Format: 2-Lady Chapman; Flight 1 -- 1. J. McGavisk, L. McCarron; Flight 2 -- 1. J. Sawyer, J. Minnich.

Results of Ladies nine tournament held August 1; Format: Atlantic City; 1. K. Doran, 2. L. Bauman; 3. (tie) J. Moss, L. Bitnner, K. Prechtel.

Palmetto Hall

Results of Women's Golf Association tournament held July 30; 1. Verlyn Beck, 2. Mary Princing; Low Gross -- June Somers; Birdies -- June Somers; Chip-ins -- Marilyn Zeleznik; Closest to the Pin -- June Somers, Patty Zensinger.

Results of tournament held July 31; 1. Jim Webb, Gus Christ, Rich Penwell; 2. Joe Wieczorek, Bobby Allen, Randall Sigmund, George Haupstein; 3. Ron Tindall, Bob Turner, Roy Haynes, Jim Colburn; Closest to the Pin -- Jim Colburn, Art Loeben, Howard Davis, Bob Wallhaus.

Rose Hill

Results of MGA Men's day tournament held July 30; Format: Best 1 of 4; 1. Mike Danyi, Ernie Hannin, Ed Scott, Bob Wright; 2. Jerry Wells, John Klinger, George Edell, Ron Stovall; Low Net -- Bob Wright; Closest to the Pin -- Ron Stovall.

Sea Pines Country Club

Results of Ladies day tournament held July 30; Format: Individual Low Net; 1. Jan Martin, 2. Mary McNeill, 3. Joan Perry; 4. Charlotte Skinner, Ruth Bartlett; 6. Cathy Hinchey, Carol Zack.

Results of 9-holers tournament; Format: Individual Low Net; 1. Rosemary Mount, 2. Helen Payne, 3. Nancy Eldridge, Shirley Walker-Davis.

TEE TIMES

Hilton Head Island Junior Golf Association

Monday, at Secession Golf Club -- 11 am: T. Mancill; G. Triola; J. Phillips; Z. Ruhlin; 11:10 am: B. Moody; C. McKinley; J. DiGenova; 11:20 am: T. Hoisington; W. Long; J. Sims; 11:30 am: E. Johnson; D. Hall; B. Fick; 11:40 am: P. Hall; S. McDaniel; J. McKinley; 11:50 am: D. Usefora; G. Jester; D. Graupner; G. Hurlbut; 12:10 pm: N. Lezcano; K. Nizolek; M. Langs; 12:20 pm: M. Wipper; B. Bonham; 12:30 pm: E. White; B. Dyess; D. Azallion; A. Thaller; 12:40 pm: C. Ingram; M. Wiegel; C. Ferrell; 12:50 pm: A. Ittenbach; C. Brill; R. Wiegel; 1 pm: B. Allen; P. Keber; T. Gulbin; 1:10 pm: J. Hubbard; R. Wohn; M. Prince

SWIMMING

SC Long Course State Championships

July 25-28, at the University of South Carolina Natatorium, Columbia

Hilton Head Aquatics, Top-10 Results

Emma Allen (10 and under female) 4th 100 fly, 6th 400 fly.

Katie Allen (13-14 female) 4th 200 breast.

Chloe Corbitt (11-12 female): 1st 200 IM, 400 IM, 200 free, 400 free, 1500 free, 100 fly, 200 fly, 200 breast, 3rd 800 free.

Noah Corbitt (13-14 male): 2nd 200 free, 400 free, 3rd 100 free, 800 free, 50 free, 8th 200 IM.

Tristan Cummings (senior male) 1st 200 back

Camille Felix (senior female) 2nd 200 fly, 6th 200 free, 400 IM

Lilla Felix (senior female) 1st 100 fly, 2nd 200 free, 4th 200 back, 8th 100 free, 10th 200 IM.

Madison Field (senior female) 3rd 200 fly, 5th 200 IM, 8th 200 back.

Victoria Gill (13-14 female) 1st 800 free, 2nd 400 free, 4th 200 free, 200 IM, 5th 200 breast.

James Hammond (senior male) 1st 200 IM, 50 free, 100 free, 2nd 200 fly, 4th 200 free.

Tommy Hughson (10 and under male) 6th 400 free

Lily Kerr (13-14 female) 6th 1500 free, 8th 800 free, 400 free, 10th 200 fly.

Cassie Ley (senior female) 5th 100 fly, 6th 200 IM, 8th 50 free

Clayton North (13-14 male) 4th 200 IM, 5th 100 free, 400 IM, 6th 400 free, 200 back, 1500 free, 8th 200 free.

Sarah Ocampo (10 and under) 7th 50 breast

Sarah Reamy (13-14 female) 1st 1500 free, 4th 400 free, 5th 800 free, 9th 400 IM

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service