Recreation Results and Tee Times, June 23

sports@islandpacket.comJune 22, 2013 

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of 9-hole ladies tournament held June 20; 1. Evie McCandless, 2. Gillian Spooner, 3. Gini Holihan.

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held June 19; Format: Individual Chicago; Flight 1 -- 1. Ruth larson, 2. Chris Kohlhepp; Flight 2 -- 1. Mary Georgopulos, 2. Marjorie Borenstein; Flight 3 -- 1. Jan Powell, 2. Kay Vance; Closest to the Pin -- Ruth Larson.

Results of MGA tournament held June 20 ; Format: Monthly Medalist - Low Net; Monthly Medalist -- Denny Jones; Flight 1 -- 1. Denny Jones, 2. Tom Vater; Flight 2 -- 1. Steve Mayconich, 2. Pat Russell; Flight 3 -- 1. Steve Horvat, 2. Frank Brill; Closest to the Pin -- Steve Mayconich.

The Golf Club at Indigo Run

Results of Men's day tournament held June 12; Format: 2 best ball of 4; 1. Vinny DiCanio, Al Rosenberg, Steve Tibey, John Baumann; 2. Chuck Helton, Dick Harter, Tom Fitzgerald, Larry Schmidt; 3. Jim Costa, Stan Jewell, Tim Howard, Vinny DiCanio; 4. Tim Perkins, George Marshall, Gene Helton, Jack Case; Closest to the Pin -- Gene Cook, Jim Costa, John Costanzo.

Hilton Head Island Junior Golf Association

Results of event held June 17 at Port Royal Golf Club: Boys 18 holes -- 1. Z. Ruhlin 75, 2. J. Phillips 77, 3. T. Hoisington 78; Boys 9 holes -- 1. E. White 38, 1. D. Azallion 38, 2. B. Dyess 39, 3. M. Wiegel 44; Girls 18 holes -- 1. N. Lezcano 83, 2. M. Langs 89, 3. M. Wipper 91; Girls 9 holes -- 1. J. Hubbard 46, 2. K. Thorne 47, 3. R. Wohn 48

Lady's Island

Results of Men's Golf Association held June 13; Format: Two Man Team Scramble; 1. Mike Sinisko and Jack Shaffer; 2. (tie) Frank Porter and Ross Somers, Frank Porter and Powell Christian; Closest to the Pin -- Alan Westcob, Frank Porter, Mike Sinisko.

Results of Men's Golf Association tournament held June 20; Format: Red, White and Gold; 1. Mike Sinisko, John Donat, Powell Christian, Bob deGuzman; 2. Bob Kiessling, Alan Westcob, Ben Franklin, Jack Shaffer; Closest to the Pin -- John Donat, Larry Beckish, Bob Kiessling, Jack Shaffer.

Moss Creek

Results of Men's day tournament held June 18; Format: Individual Stableford; Flight 1 -- 1. (tie) J. McGuinn, R. Obrig, R. Welpott; Flight 2 -- 1. P. Schulz, 2. R. Piccioni; Flight 3 -- T. Patnaude, 2. (tie) C. Eberly, R. Hudson; Flight 4 -- 1. (tie) M. Cromey, J. Beck; Flight 5 -- 1. B. Mott, 2. E. Everett.

Results of Ladies day tournament held June 19; Format: 2 of 4 better ball stableford; Flight 1 -- 1. M. Nieberding, J. McGavisk, A. Barreca, D. Hengemuhle; Flight 2 -- 1. C. Beck, J. Sawyer, J. Minnich, E. Roberts.

Results of Ladies nine tournament held June 20; Format: Tee to Green; 1. M. Barrell; 2. (tie) L. Bittner, C. Brennan; 4. K. Doran, 5. A. O'Neill; 6. (tie) K. Prechtel, J. Patnaude.

Rose Hill

Results of MGA Men's day tournament held June 8; Format: Bridgeman's Best Ball; 1. Pat Gurganus, Jack Diver, Frank Pinto, Ed Varcho; 2. Jerry Wells, Jay Parks, John Carroll, Greg Vavoso; Low Net -- Tod Powers.

Results of MGA Mens Day held June 11; Format: Best 2 of 4; 1. Tom Fox, John Carroll, Bob Williams, Jim Schwarz; 2. Tod Powers, Dave Bullett, Ed Varcho, Don Hemenway; Low Net -- Bob Williams; Closest to the Pin -- Hud Molloy.

Results of MGA Men's Day tournament held June 15; Format: Best 1 of 4; 1. Pat Gurganus, Michael Burnce, Jay Parks, Bill Smith; 2. Hud Molloy, Ernie Hannin, Jerry Hankins, Bob Wright; Low Net -- Bob Williams; Closest to the Pin -- Michael Burnce.

Results of MGA Men's Day tournament held June 18; Format: Blind Bogey (Individual low net); 1. Jack Diver, 2. George Edell, 3. Bill Shipe, Frank Pinto, Ed Varcho; 4. Jim Schwarz, Mike Danyi, John Carroll; Low Net -- Jack Diver; Closest to the Pin -- Frank Pinto.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held June 17; Format: 3-2-1; 1. Gary Bailey, Skip Leonhardt, Paul Resetar, Stanley Jewell; 2. Larry Gould, Bob Lachenauer, Stephen Mayconich, Don Reed; 3. Joseph Ondo, John Waffle, Charlie Michael, Mike Thompson; Closest to the Pin -- Bob Ring, Fred Wolf, Peyton McLamb, Don Reed.

TEE TIMES

Hilton Head Island Junior Golf Association

Monday, at The Golf Club at Indigo Run

12:30 p.m.: Z. Ruhlin; J. Phillips; A. Orischak; T. Hoisington

12:38 p.m.: T. Mancill; Johnson; P. Hall; B. Moody

12:46 p.m.: W. Long; J. DeGenova; D. Hall; C. McKinley

12:54 p.m.: S. McDaniel; B. Fick; G. Jester

1:02 p.m.: C. Tassone; B. Rindt; J. Sims

1:10 p.m.: J. McKinley; D. Robinson; D. Graupner

1:20 p.m.: N. Lezcano; K. Nizolek; M. Wipper

1:30 p.m.: B. Bonham; L. Anderson

1:40 p.m.: D. Azallion; E. White; B. Dyess

1:50 p.m.: A. Ittenbach; A. Thaller; S. Warren

2:00 p.m.: M. Wiegel, P. Keber; J. Bauer

2:10 p.m.: B. Allen; R. Wiegel; M. Graupner

Tuesday, at Old South Golf Links

9 holes -- 1 p.m.: J. Griz; H. Mancill; H. Brill; 1:08 p.m.: R. Weathers; H. Hawk; D. DelGuercio; 1:16 p.m.: N. Wilson; C. Brino; E. Jones; 1:24 p.m.: J. Eddy; W. Newton; R. Turner

5 Holes -- 1:32 p.m.: R. Hubbard; M. Harrison; 1:40 p.m.: T. Kennedy; G. Lezcano

SWIMMING

Low Country Developmental Meet

June 13

Hilton Head Aquatics, Top-3 Finishes:

8 and Under -- Morgan Powell: 1st 25 Breast, 25 Fly, 2nd 25 free; Ella Smiley: 1st 25 free, 3rd 25 breast; Calvin Clayton: 1st 25 Breast, 25 Free, 2nd 25 fly, 25 Back.

10 and Under -- Christian Naddy: 1st 50 Back, 2nd 50 Breast, 50 Fly, 50 Free.

11 and 12 -- Lily Allen: 2nd 50 Breast; Madeline Cunningham: 3rd 50 Free.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service