Recreation Results, June 4

sports@islandpacket.comJune 4, 2013 

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of Ladies tournament held May 24 and 31; Format: Queen Bee Ringer; Low Net -- 1. Evie McCandless, 2. Judy Peters, 3. Jane Joseph, 4. Betsy Pehrson.

Results of Ladies tournament held May 30; Team Winners: Charlotte Moss and Cynthia Gorski-Popiel; Jenny Brymer and Judy Kay; Judy McLaughlin and Ann Carter; Carol DeKany and Marilu Lewis.

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held May 29; Format: Flag Day; Flight 1 -- 1. Caroline McVitty, 2. Loretta Cutrer, 3. Joyce Dalton; Flight 2 -- 1. Barbour Childress, 2. Lauri Van Neil, 3. Pat Crofton; Flight 3 -- 1. Gretchen Iverson, 2. Brenda Hand, 3. Marty Eidemiller; Closest to the Pin -- Pat Crofton, Gretchen Iverson.

Results of Men's day tournament held June 1; Format: 2 better balls of 4; 1. Nathan Mitchell, Pat Cauller, Bob Saelens, Ed Rainey; 2. Dave Palmetier, Steve Clark, Kent Mittelberg, Steve Remke; Closest to the Pin -- Bob Rusche.

Dolphin Head

Results of Men's tournament held May 31; Format: 1 better ball plus bonus; 1. John Mikita, Lamar Finch, Gene Passmore, Tom Morgan.

Fripp Island

Results of the Women's Golf Association event held May 28; Format: Low Gross/Low Net; Flight 1 -- Low Gross: Patti Schuette; Low Net: Cathy Keup; Flight 2 -- Low Gross: Nancy Connell; Low Net: Sue Ranieri; Flight 3 -- Low Gross: Zan Dukes; Low Net: Jean Wetzel; Flight 4 -- Low Gross: Barbara Sealey; Low Net: Susan Briggs; 2013 FIWGA Memorial Tournament Winner -- Barbara Furst.

Hidden Cypress

Results of Sun City Women's Golf Association tournament held May 30; Flight 1 -- 1. Anne Bendiske, 2. Donna Rosehart, 3. Christine Putnam; Flight 2 -- 1. Eleanor Kiel, 2. Doris Riordon, 3. Eva Dion, 4. Gerri Albert, 5. Sandy Tooley; Flight 3 -- 1. Barbara Pratt, 2. Marta Yelverton, 3. Kathy Murphy, 4. Ethel Johnson, 5. Joan Turner; Flight 4 -- 1. Mary Powers, 2. Brenda Carter, 3. Betty Smith, 4. Mary Ellen Berdine, 5. Barbara Wierzbecki.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association tournament held May 30; Format: Skins; 1. Mike Sinisko, 2. Alan Westcob, Ben Franklin; 3. Tom Glans, Powell Christian; Closest to the Pin -- Bob Kiessling, Alan Westcob, Frank Porter, Tom DeGray.

Moss Creek

Results of Ladies day tournament held May 29; Format: 1 of 2 best net - Stableford Points; Flight 1 -- 1. Sharon Sommerstein, Joanne Reynolds; 2. Anita Barreca, Barbara Baird; Flight 2 -- 1. Joy Gibbons, Jeffrie Natale; 2. Janet Lombardi, Lauretta Anderson.

Results of Ladies nine tournament held May 30; 1. L. Bitnner, 2. E. Himes; 3. (tie) S. Boppe, M. Charrier; 5. (tie) C. Karnas, P. Marshall, J. Moss, M. Muzinich.

Results of tournament held June 1; Format: Better Ball Gross plus Better Ball Net; 1. Lance Buntin, Gloria Johnson, Jerry McGuinn; 2. Scott Hunter, Mike Hartnett, Tony Karnas; 3. (tie) Koll Farman, Peyton McLamb, Ted Patnaude, Joshua Carmichael, Tom Burke, Paul Kruzelock; 5. (tie) James Scales, Anita Barreca, Patrick Piercy, Ross Prachar, Jake Jacobson, Paul Schulz; Closest to the Pin -- Tom Andreas, Chuck Eberly, Koll Farman.

Results of Men's 9-hole club tee tournament held June 3; Format: Individual Low Net; 1. M. Goodall, 2. (tie) W. Richman, A. Varian.

Rose Hill

Results of tournament held May 27; Format: Scramble; 1. Bill Shipe, Pamela Haugner, Dick Timcoe, Charlotte Timcoe; 2. Rich Johnson,Kathy Burnce, Michael Burnce; 3. Fran Richards, Ed Varcho, Dan Ryan; 4. Pat Gurganus, Jane Gurganus, John Klinger, Dottie Klinger; 5. Jerry Wells, Adrienne Lamantia, Lee Henken, Beverly Henken.

Results of MGA Men's day tournament held May 28; Format: Individual Stableford; 1. Tod Powers, 2. Jerry Wells, 3. Jim Schwarz, 4. Jay Parks, 5. Len Marino, 6. Al Harris, 7. Ron Stovall, 8. Hud Molloy; Low Net -- Tod Powers; Closest to the Pin -- Jay Parks.

Results of MGA Men's day tournament held June 1; Format: Red, White and Silver; 1. Mike Danyi, Tod Powers, John Klinger, Bob Williams; 2. Hud Molloy, John Carroll, Mike Kirkland, Ed Varcho; Closest to the Pin -- Mike Danyi.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held June 3; Format: Better Ball of Partners; 1. Paul Resetar, Tony Karnas; 2. Tom Young, Douglas Clark; 3. Dick Leone, William Boyles; 4. Karl Siebers, George Solari; 5. Bud Dombay, Larry O'Neil; 6. Bill Knott, Charlie Michael; 7. Bob Lachenauer, Ronald Noel; 8. Tom Ryan, John Schuler; 9. Karl Keese, John Carter; 10. Charlie Boles, John Jourdan. Closest to the Pin -- Frank Sutera, Arthur Dunlap, David Zander, Richard Miller.

Spanish Wells

Results of Men's day held May 31; Format: Individual Nassau; Front 9 -- Marty O'Brien, Back 9 -- Sonny Compher, Overall -- Jeff McConnell; Skins -- Harry Jewett, Bill O'Day.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service