Recreation Results, Feb. 3

info@islandpacket.comFebruary 3, 2013 

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of Men's day held Jan. 30; Format: One Best; 1. Frank Dunne, Dan Putbrese, J.C. Fisher, Riachard Carlton; 2. Hugh Murphy, John Holihan, Tom Nordstrom.

Results of 9-hole ladies held Jan. 31; Format: Stableford; 1. Gladys Prol.

Results of 18-hole ladies held Jan. 31; Format: Nassau; Flight A -- Front Nine: Nancy Bowman, Back Nine: Ruth Ann Tyson, Eighteen: Judy Kay; Flight B -- Front Nine: Pam Ogilvy, Back Nine: Betsy Pehrson, Eighteen: Ann Carter.

Country Club of Hilton Head

Results of WGA tournament held Jan. 30; Format: Chapman; Flight 1 -- 1. Ruth Larson, Anne Mellinger; 2. Chris Kohlhepp, Mary Georgopulis; Flight 2 -- 1. Joan Sambuchino, Marty Eidemiller; 2. Barbara Neely, Pat Crofton; Flight 3 -- 1. Charlene Barrett, Mary Jane Major; 2. Judie Butchko, Kitty Ferrari; Closest to the Pin -- Chris Kohlhepp, Ruth Larson.

Results of MGA tournament held Jan. 31; Format: 6-6-6; 1. Chris Bistany, Jim Walczy, Dean Hergert, Jim Davies; 2. Mark Henrichs, Jim Mack, Pat Russell, Joe McPartland; Closest to the Pin -- John Helmes, Dean Hergert.

Dolphin Head

Results of Nifty Niners tournament held Jan. 30; Format: 1 better ball of 3; 1. Marilyn Rego, Suzanne Sharon, Susan Silver.

Results of Ladies tournament held Jan. 30; Format: 2 better ball of 4; 1. (tie) Carolyn Cubley, Char Bradeen, Pat Carroll, Kay Bennett, Jo Friebely, Denise Drainville, Chris Flanagan, Char Bradeen; 3. Barbara Voight, Mary Thomas, Roz Von der Linden, Arline Levit.

Fripp Island

Results of the Women's Golf Association event Jan. 29; Format: Low Gross/Low Net; Flight 1 -- Low Gross: Bev Fineis; Low Net: Pat Howard; Flight 2 -- Low Gross: Sara Dashiell; Low Net: Rita Michals; Flight 3 -- Low Gross: Joyce Zanone; Low Net: Gen Lapolla; Flight 4 -- Low Gross: Wylene Martin; Low Net: Annelisa Bindra.

Results of the first month of the women's "Par 6" organization event; 1. Oldfield/Rose Hill 21 points, 2. Fripp Island 18 points, 3. Dataw Island 18 points, 4. Sun City 12 points, 5. Crescent Point/Eagle's Pointe 8 points, 6. Hampton Hall 5 points.

Hilton Head Island Junior Golf Association

Results of event held Jan. 27 at Belfair Club (West Course); Boys 18 holes -- 1. C. MacCallum 71, 2. A. Orischak 74, 3. A. Weary 74; Girls 18 holes (9 only) -- 1. N. Lezcano 43, 2. M. Langs 44; Boys 9 holes -- 1. D. Weary 37, 2. T. Mancill 41, 3. D. Azallion 41; Girls 9 holes -- 1. K. Thorne 43, 2. J. Hubbard 48.

Lady's Island

Results of Men's Golf Association tournament held Jan. 31; Format: Team Point Quota; 1. Frank Porter, Frank Vasata, Ross Somers, Hugh Whitman; 2. Larry Beckish, Alan Westcob, Tom Burnett; Closest to the Pin -- Alan Westcob, Bob deGuzman, Frank Vasata, Frank Porter.

Moss Creek

Results of Men's day held Jan. 29; Format: 1 of 2 best ball net; Flight 1 -- 1. R. Bates, 2. (tie) R. Obrig, Klingaman, R. Reynolds, G. Jones; Flight 2 -- 1. P. Resetar, D. Dahl; 2. C. Beltman, P. Schulz; 3. D. Smith, R. Kuehn.

Results of Ladies day held Jan. 30; Format: 2 of 4 better ball odd and even; 1. (tie) J. Wahlrab, A. Barreca, M. Fulling, J. Gibbons, C. Smith, S. Sommerstein, J. Minnich, J. Lombardi; 3. A. Burke, J. Selby, S. Thompson, G. Risko.

Results of Ladies nine tournament held Jan. 31; Format: 1 of 3 better ball; 1. E. Himes, S. Lachenaur, E. Birkett; 2. J. Crudden, J. Patnaude, B. Wilson; 3. B. Hill.

Rose Hill

Results of tournament held Jan. 30; Low Gross: Mateja Johnson; Low Net front: Jane Gurganus; Low Net back: JoAnne Bauer.

Senior Men's Golf Association

Results of tournament held Jan. 14; Format: 2 better ball of 4; 1. Bob Szczerbicki, Alfred Patnaude, Phil Coffey, Chris Garmston; 2. Denny Jones, Tony Karnas, Roger Healey, Dale Stauffer; 3. Mike Valadez, Joseph Cutshall, John Mikita, Gus Christ; 4. Robert Gummere, Harold Bell, Al Rosenberg, Andy Onda; 5. George Cheatham, Robert Nelson, Hugh Armstrong, Al Marchioni; 6. Mike Waller, Jerry Coghlan, Ron Cecil, Bob Holben; Closest to the Pin -- Alfred Lombardi, Mike Valadez, Terry Gaither, Abby Petkov.

Results of tournament held Jan. 28 at Shipyard; Format: Individual Stableford; Flight A - 1. Bruce Kline, 2. Morris Atkin; Flight B - 1. Ron Welpott, 2. Dwight Hunting; Flight C - 1. David Brignati, 2. John Schafer; Flight D - 1. Vince Albanese, 2. Jerry Hankins; Flight E - 1. Larry O'Brien, 2. Chris Garmston; Closest to the Pin -- Rick Thompson, Dwight Hunting, Tom Gozdecki, Bruce Kline.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service