High school wrestling rankings

info@islandpacket.comJanuary 17, 2013 

sptSeahawkSlam1229sw02

Hilton Head Island High's Label Lewis is the top ranked wrestler in his weight class.

SARAH WELLIVER — SARAH WELLIVER/The Island Packet

S.C. Wrestling Coaches Association Wrestling Rankings

Jan. 9 rankings, compiled by SCMat.com.

Team

Class 4-A: 1. Rock Hill, 2. Lexington, 3. Hillcrest, 4. Summerville, 5. Beaufort, 6. Boiling Springs, 7. Dorman, 8. Lugoff-Elgin, 9. Fort Dorchester, 10. Stratford, 11. Wando, 12. Fort Mill, 13. South Pointe, 14. York, 15. Ashley Ridge, 16. Cane Bay, 17. Northwestern, 18. White Knoll, 19. Dutch Fork, 20. Bluffton.

Class 3-A: 1. Eastside, 2. Broome, 3. West-Oak, 4. Belton-Honea Path, 5. Hanahan, 6. Emerald, 7. Dreher, 8. North Myrtle Beach, 9. Chapman, 10. Socastee, 11. Hilton Head Island, 12. Chapin, 13. Pickens, 14. Palmetto, 15. Union County, 16. Airport, 17. Gilbert, 18. Blue Ridge, 19. Greenville, 20. Chester.

Class 2-A/1-A: 1. Bamberg-Ehrhardt, 2. Cheraw, 3. Edisto, 4. Liberty, 5. Chesnee, 6. Waccamaw, 7. Battery Creek, 8. Aynor, 9. Crescent, 10. Marion, 11. Indian Land, 12. Lake City, 13. Pendleton, 14. Columbia, 15. Keenan, 16. Loris, 17. Eau Claire, 18. Academic Magnet, 19. Abbeville, 20. Ninety-Six.

Individuals

Includes No. 1 and ranked area wrestlers.

Class 4-A

106: 1. Alex Roberts, sr., Hillcrest; 7. Nick Stead, soph., Bluffton

113: 1. Jackson Myers, jr., Lexington; 2. Levi Joly, jr., Bluffton

120: 1. Joey Antoine, sr., Westside

126: 1. Robert Cunningham, sr., York

132: 1. Mike Miller, jr., South Pointe; 2. Talon Seitz, fr., Bluffton

138: 1. Cameron Pike, sr., South Pointe

145: 1. Nick Leitten, sr., Fort Mill; 8. Michael Holmes, sr., Beaufort High

152: 1. Chad Wood, jr., Summerville; 7. Forrest Kimbrell, sr., Beaufort High

160: 1. Thomas Mabry, jr., Gaffney; 6. Trey Arant, sr., Beaufort High

170: 1. Ellison Sanders, sr., Hillcrest

182: 1. Jerelle Hannah, sr., Lugoff-Elgin

195: 1. Landon Sayegh, fr., Hillcrest

220: 1. Nate Meagher, sr., Lexington; 3. Clint Wright, sr., Beaufort High

285: 1. Beau Nunn, sr., York; 4. Tyler Wilson, sr., Beaufort High

Class 3-A

106: 1. Nathan Brazel, sr., Gilbert

113: 1. David Walker, sr., Eastside

120: 1. Mikel Nelson, sr., Socastee

126: 1. J.J. Johnson, sr., Hanahan

132: 1. Label Lewis, sr., Hilton Head Island

138: 1. Clay Walker, jr., Eastside

145: 1. Tahj Gilliam, sr., Woodruff

152: 1. Daniel Miller, sr., Myrtle Beach

160: 1. Joseph Desjardins, sr., Myrtle Beach

170: 1. Dennis Flores, sr., Hanahan

182: 1. Mike Fernandez, jr., Eastside

195: 1. Rickie Holloman, sr., Hartsville; 3. J.C. Graham, sr., Hilton Head Island (Sr.)

220: 1. Kyle Burton, soph., Socastee

285: 1. Gage Cervenka, soph., Emerald

Class 2-A/1-A

106: 1. Anthony Zovich, sr., Carolina

113: 1. Mikey Pascual, soph., St. John's

120: 1. Malcolm Jones, sr., Bamberg-Ehrhardt

126: 1. Landis Hiers, sr., Bamberg-Ehrhardt

132: 1. Ivan Wiggans, jr., Military Magnet; 5. Brian LaBean, jr., Battery Creek

138: 1. Xavier Johnson, sr., Edisto

145: 1. John Van Slooten, jr., Waccamaw

152: 1. Player Long, sr., Bamberg-Ehrhardt

160: 1. Eddie Emery, sr., Ninety-Six; 2. Deandre Johnson, sr., Battery Creek; 3. Mark Rivers, sr., Whale Branch

170: 1. Jeremy Davis, jr., Bamberg-Ehrhardt

182: 1. B.J. Yeargin, sr., Crescent

195: 1. Daniel Witmore, sr., North Central; 6. Isaiah Sloan, jr., Battery Creek

220: 1. Tony Whitley, sr., Carolina

285: 1. Dillon Holliday, sr., Abbeville; 6. Max Ford, Jr.. Whale Branch

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service