Recreation Results, Nov. 21

info@islandpacket.comNovember 21, 2012 

CHIPS & PUTTS

Bear Creek

Results of Men's tournament held Nov. 17; Format: Better Ball A and B=C and D; 1. Dr. Walt Fingar, Bob Smith, John Way, Larry Betnley; 2. Gerhard Gartner, Bill Stoops, Michael Nairne, Richard DeKany; 3. Russ Whiteford, Hugh Murphy, Chandler Russell, J.C. Fisher; 4. Barney Lewis, Paul Hummel, Bill O'Neill, Gene Kay; 5. Paul Lang, Hart Joseph, Dave Prol, Bob Horstmyer; Closest to the Pin -- Dr. Walt Finger, Paul Hummel.

Dolphin Head

Results of Men's tournament held Nov. 16; Format: 1 better ball of 3; 1. Frank Bennett, Gene Passmore, Lamar Finch.

Moss Creek

Results of tournament held Nov. 16; Format: Better Ball of Partners; Flight 1 -- 1. Rich Sandquist and Tom Carroll; Flight 2 -- 1. Rich Sandquist and Art Schultheiss; Flight 3 -- 1. Don Ferguson and Scott Ferguson; Closest to the Pin -- Pete Smith, Gerard Gardner.

Results of tournament held Nov. 18; Format: 2 of 4 Shambles/Stableford; Overall Gross: Pixie and Roger Scheer/Ginny and Dave Quattropani; Overall Net Champions/Long Cove Club: Judy and Ted Patnaude/Camela and Paul Juenger; Flight 1 -- 1st net: Stan Potter, Bill Ritchie, Larry Block, Mike Deignan; Second Net: Marilyn and Buzz Althans, John Jourdan, Shirley Poates; Third Net: Rick Bates, Rob Pearson, Sondar and Paul Ammeen; Flight 2 -- 1st net: Kathi and Jack Layton/Randi and George Jones; 2nd net: Dori and George Barnes/Karen and Mike Wirtzberger; Third net: Judy and Herb Sawyer/Linda and Chuck Eberly; Flight 3 -- 1st net: Joanne and Russ Reynolds/Patsy and Don Reynolds; 2nd net: Elaine and Mike Himes/Andi and Norm Argast; Third net: Pat and Jerry Coghlan/Paul Schulz/Sandy Kaminski; Flight 4 -- 1st net: Carole and Paul Griffith/Barry Burgoyne/Shirley Boppe; 2nd net: Nina and Tom Sloanker/Cary and Peter Fleming; 3rd net: Joyce Wahlrab/Carole Johnson/Mary Jane Reeves/Debbie Dunlap; Closest to the Pin -- Bill Weagly, Skip Leonhardt.

Rose Hill

Results of tournament held Nov. 17; Format: Individual Stableford; Flight 1 -- 1. Dave Bullett, 2. Tod Powers, 3. Ernie Hannin, 4. George Kelly; Flight 2 -- 1. Paul Dofton, 2. Bill Smith, 3. Mike Kirkland, 4. Mike Burnce; Low Net -- Paul Dofton.

Sea Pines Country Club

Results of tournament held Nov. 14-15; Format: Member-Member; Overall Champion: Dick Boyce, Gordon Hassingl Flight 1 -- Mike Pope, Phil Maffei; Flight 2 - Helm Wilden, Peter Pichetti; Flight 3 -- Jay Elliot, George Blankenship; Flight 4 -- Glyn John, Trace Hartman.

Spanish Wells

Results of Men's day held Nov. 16; Format: Team Stableford; 1. Bill O'Day and John Pagluica; 2. Ken Crovo and Joe Steiner; Skins -- Bud Arnal, Harry Jewett, Bill O'Day, John Pagluica, Joe Steiner.

The Island Packet is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service